Kiedyś to była znana wieś letniskowa na Podkarpaciu

i

Autor: Red 81 - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Ciekawostki

Te miejscowości na Podkarpaciu nie należały do Polski. To się zmieniło kilkadziesiąt lat temu

2023-12-30 11:34

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu granice Polski były zupełnie inne. Część województwa podkarpackiego została przydzielona Polsce po II wojnie światowej. Jakie miasta na Podkarpaciu zyskaliśmy w ramach negocjacji w latach 50.?

Te miasta na Podkarpaciu jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie należały do Polski

Umowa o zmianie granic z 15 lutego 1951 roku potwierdziła przebieg granic naszego kraju. Polska w ramach negocjacji z ZSRR starała się dojść do porozumienia. Związek Radziecki chciał zyskać tereny bogate w złoża, a Polakom zależało na wprowadzeniu w życie planów budowy zapory Solina-Myczkowce, które rozdzielono granicą polsko-radziecką po wojnie. Dlatego zabiegano o zmiany granic, które leżały na terenach obecnego województwa podkarpackiego.

CZYTAJ TAKŻE: Dawne wsie w Bieszczadach. Niektóre całkowicie opustoszały

W ramach postanowień umowy z 1951 roku Polska odstąpiła takie miasta i miejscowości jak Bełz, Krystynopol, Waręż, Chorobrów oraz lewobrzeżną część Sokala - Żwirkę wraz z linią kolejową Rawa Ruska. Tworzyły one część naszego kraju, które aktualnie obejmuje Lubelszczyzna. Zaś w zamian Polska dostała regiony, które obecnie należą do Podkarpacia. Jakie? Zobaczcie w naszej galerii:

Magiczne Bieszczady jesienią