Żubry w Mucznem

i

Autor: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie Tę atrakcję na Podkarpaciu odwiedziło 1,5 mln turystów. To rekord!

Informacje

Tę atrakcję na Podkarpaciu odwiedziło półtora miliona turystów. To rekord!

2024-03-09 15:27

12 lat temu, w lutym 2012 roku, do zagrody pokazowej w Mucznem w Bieszczadach prowadzonej przez Nadleśnictwo Stuposiany przybyły pierwsze trzy żubry ze Szwajcarii. Od tego czasu zwierzęta tam żyjące odwiedziło już prawie 1,5 mln turystów.

Zagroda w Mucznem z rekordem. Turyści tłumnie odwiedzają Bieszczady

Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, w ubiegłym roku zagrodę odwiedziło prawie 190 tys. osób. Zwiększony ruch obserwowaliśmy także czasie ferii. Od początku tego roku licznik w zagrodzie zanotował już ponad 5 tys. wejść - dodał. Leśnik podkreślił, że w Mucznem żubry można zobaczyć z niewielkiej odległości, w dodatku w ich naturalnym środowisku. Aktualnie w Zagrodzie Pokazowej Żubrów (ZPŻ) w Mucznem przebywa 9 osobników: 5 dorosłych to byk Spovid, krowy Stupna, Muczna, Tjlli i Vaiana oraz zeszłoroczny przychówek: byczek Puerto oraz jałówki: Pustynka, Pułapka i Pudyna.

Żubry, które przyjdą na świat w zagrodzie po trwającej minimum kilkanaście miesięcy aklimatyzacji są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Jak przypomniał Marszałek, zdarzyło się również, że żubry z zagrody wyjechały aż do Rumunii. Ich miejsce zajmują wtedy osobniki urodzone w zagrodzie albo do niej sprowadzone. W ZPŻ w Mucznem żyją osobniki daleko spokrewnione z bieszczadzką populacją – zaznaczył.

Marszałek podkreślił, że żubry są wypuszczane na wolność, po to, aby poprawić „pulę genetyczną i stan zdrowotny stad żyjących w Bieszczadach”. Zagroda w Mucznem zajmuje powierzchnię blisko dziewięciu hektarów. Przez jej środek przepływa potok, który dostarcza żubrom wody. Stok, na którym zbudowano paśnik dla stada, porośnięty jest jodłami. W Bieszczadach - według ubiegłorocznych szacunków krośnieńskiej RDLP - na wolności żyje około 750 żubrów. W ten region Polski pierwsze osobniki sprowadzono w 1963 roku.

Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej, są potomkami żubra z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Obecnie dziko żyją one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w naszym kraju żyją żubry czystej linii białowieskiej. Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilogramów.

ZOBACZ: BIESZCZADY ZIMĄ SĄ JAK Z BAJKI!

Jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce. Gdy ją pokonasz, widok na Bieszczady zwali Cię z nóg