W rzeszowskiej szkole powstanie nowa klasa. Pierwsza taka w Polsce!

i

Autor: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Edukacja

Takiej klasy w Polsce jeszcze nie było! Powstanie w rzeszowskiej szkole

2023-03-21 10:58

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Rzeszowie będą mogli uczyć się w wyjątkowej klasie o profilu „Sporty Wodne”, który dotyczyć będzie pływania i skoków do wody. Do powstania pierwszej takiej klasy w Polsce konieczne jest jednak zainteresowanie rodziców i uczniów. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 22 marca.

Nauka w klasie o profilu "Sporty wodne"

W Szkole Podstawowej nr 33 w Rzeszowie ma powstać klasa o profilu „Sporty wodne”. To pomysł kierownictwa Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, basenu przy ulicy Matuszczaka, dyrekcji szkoły oraz członków Klubu Sportów Wodnych Stal Rzeszów. Uczniowie zamiast zwykłych zajęć wychowania fizycznego, będą każdego dnia w godzinach 7.30 – 9.00 trenować skoki do wody i pływanie. Trening ma odbywać się na basenie przy ulicy Matuszczaka. Po zajęciach dzieci wracałyby autokarem do szkoły, nie ponosząc za to dodatkowych opłat.

Mając super obiekt i kadrę trenerską na najwyższym poziomie, postanowiliśmy zbudować klasę sportową. Skoki do wody są na razie na tyle niszowym sportem, że zdecydowaliśmy się połączyć je z pływaniem. To podobne środowiska, więc taka klasa jak najbardziej ma sens - wyjaśnia Łukasz Krasowski, kierownik basenu przy Matuszczaka w Rzeszowie.

Pierwszy taki format w Polsce

Wymaganiem do stworzenia klasy jest minimum piętnaście chętnych uczniów, którzy spełniają wszystkie wymagania. Nabór będzie trwał do końca maja, następnie odbędą się testy sprawnościowe. Najpierw jednak odbędzie się spotkanie zaplanowane na środę 22 marca na godzinę 17.30. Będzie to spotkanie otwarte, przewidziane zarówno dla rodziców, jak również uczniów będących obecnie w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Na kwiecień planowane są także dni otwarte basenu przy ulicy Matuszczaka.

To jeden z najnowocześniejszych obiektów w całej Europie, który jest dostosowany do najwyższych standardów sportowych. Można tu organizować zawody rangi światowej, ale również świetnie się szkolić - podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jeśli plany zostaną zrealizowane, rzeszowska szkoła będzie szkoliła uczniów w klasie o profilu „Sporty wodne” jako jedyna w Polsce. Utworzenie specjalnej oferty szkolnej jest możliwe przede wszystkim dzięki powstaniu wartego prawie 26 milionów złotych basenu przy ulicy Matuszczaka, spełniającego najwyższe standardy.

Oprócz samej niecki basenu, mamy suchą strefę z batutami do ćwiczeń, siłownię i pełne zaplecze odnowy biologicznej: saunę, jacuzzi i gabinety fizjoterapeutyczne. Mamy obowiązek szkolić dzieci i młodzież jak najlepiej, bo to właśnie oni już niedługo będą naszą rzeszowską dumą - wymienia Adrian Rudawski, dyrektor ROSiR.

Pływanie dla WOŚP w Lesznie - Test Coopera w wodzie