Sztandarowy program PiS do likwidacji? Eksperci nie mają żadnych złudzeń

2024-01-19 8:10

Podczas posiedzenia komisji cyfryzacji, eksperci przekazali rządzącym „Raport otwarcia w polityce cyfryzacji”. Znajduje się w nim 20 rekomendacji dotyczących polityki w tym zakresie. Przekazano też opinie na temat programu Prawa i Sprawiedliwości "Laptop dla ucznia", który według ekspertów powinien być zlikwidowany.

Sztandarowy program PiS do likwidacji? Eksperci nie mają żadnych złudzeń

i

Autor: Pixabay.com

"Laptop dla ucznia" do likwidacji?

Wśród rekomendacji, jakie zostały przekazane przez ekspertów podczas posiedzenia komisji cyfryzacji znalazło się zakończenia programu „Laptop dla ucznia”. Argumenty specjalistów mówiły między innymi o udowodnionym negatywnym wpływie laptopów i smartfonów na zdrowie dzieci oraz wyniki w nauce. Co więcej, podkreślano, że rządzący zwiększają ekspozycję dzieci na świat cyfrowy.

ZOBACZ: „Podstawowa Szkoła Roku 2024” na Podkarpaciu. Znamy zwycięzców

Eksperci przedstawili rekomendacje dla polityki cyfrowej

Pozostałe rekomendacje ekspertów dotyczyły między innymi usprawnienia aplikacji mObywatel, w której należałoby wprowadzić możliwość autoryzacji transakcji i cyfrowego podpisu umowy. Podobnie jak usprawnienia Profilu Zaufanego, gdzie moglibyśmy widzieć o wiele więcej informacji.

Eksperci wskazali też, że celem rządu powinno być dążenie do całkowitej eliminacji popularnych metod smishingu i phishingu w Polsce. Jak poinformowano - "należy określić warunki funkcjonowania globalnych dostawców usług, aby za ich pośrednictwem niemożliwe było dokonywanie oszustw na szkodę polskich obywateli.

Wskazano też na konieczność objęcia roli koordynującej i nadzorującej proces cyfryzacji kraju, przez Ministra Cyfryzacji, ponieważ, zgodnie z opinią ekspertów, stworzy to warunki do zwiększenia skuteczności działania administracji oraz poprawy satysfakcji obywateli.

Eksperci postulują też zainicjowanie nowej dyskusji na temat ochrony prywatności.

Sejm głosowania
Pamiętacie portal NaszaKlasa.pl?
Pytanie 1 z 12
Czy „Nasza Klasa” miała swój własny komunikator?