Niestety opieńka jest też groźnym pasożytem

i

Autor: Getty Images Równie chętnie bytuje na zdrowych drzewach, oplatając je siecią swojej grzybni i powodując ich stopniowe obumieranie, czasem na masową skalę. Dlatego też grzyb ten jest uważany za największego szkodnika polskich lasów

Natura

Święcące grzyby w polskich lasach? Ten okaz zaskoczy niejednego grzybiarza

2024-09-05 15:44

Świecący grzyb? Brzmi dość ekstrawagancko i zapewne wielu od razu uzna, że jest on niejadalny. Nic bardziej mylnego. Ten wyjątkowy okaz, czyli opieńka miodowa rośnie w polskich lasach i można go zjeść po wcześniejszym przygotowaniu. Sprawdź, co warto wiedzieć o opieńce miodowej.

Sezon na grzyby 2024

Grzybów w polskich lasach można szukać przez wiele miesięcy. Jedynie zimą, co łatwo zrozumieć, trudno natknąć się na jakikolwiek okaz, ale nie jest to niemożliwe. Wiele osób twierdzi, że jedynie jesienią warto udać się do lasu na grzybobranie. Nie jest to mylne myślenie, jeżeli chodzi nam o ilość, bo od września do listopada w lasach zazwyczaj roi się od grzybów. Poszczególnych okazów można szukać wśród drzew już od marca. We wrześniu Polacy ruszyli do lasów, bo wśród grzybów, które teraz można znaleźć jest opieńka miodowa. To wyjątkowy okaz pod wieloma względami! Szczegóły poniżej.

ZOBACZ: Leśne grzyby, które możesz wyhodować w swoim ogrodzie

Opieńka miodowa to święcący grzyb\

Opieńka miodowa to występujący pospolicie grzyb, który w licznych skupiskach rośnie na pniach drzew liściastych. Grzybiarzy, którzy w lesie pozostaną do późnych godzin z pewnością zaskoczy jej widok. Wieczorem można ujrzeć, że opieńka miodowa emituje światło.

Co więcej, grzyb występuje także w parkach i w ogrodach. Jego widok z pewnością ucieszy zapalonych grzybiarzy, ale zmartwi ogrodników. Pojawienie się opieńki miodowej na pniu drzewa może wywołać chorobę opieńkowej zgnilizny korzeni, białą zgniliznę, która ostatecznie prowadzi do obumarcia drzew.

Opieńka miodowa jest jadalna?

Opieńka miodowa jest jadalnym grzybem, ale osoby, które chcą ją skonsumować muszą mieć się na baczności. Jak właściwości tego okazu pokazują – nie jest typowy grzyb. Opieńkę miodową warunkowo można zjeść, jednak po wcześniejszym przygotowaniu.

Grzyb musi być gotowany przez minimum 30 minut, a w czasie przyrządzania nie należy znajdować się blisko kuchni, ponieważ niewskazane jest wdychanie wydzielanych oparów. Mogą wywołać bóle głowy.

Opieńki miodowe są doceniane przez ich właściwości lecznicze. Mają one działanie przeciwgrzybicze, kardiotoniczne i nerwotoniczne. Równocześnie reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu.

Czy warto ryzykować jedzenie opieńki miodowej?

Choć jest to grzyb uważany za smaczny, to warto zastanowić się, czy lepiej nie obejść się smakiem. Dlaczego? Opieńkę miodową bardzo łatwo pomylić z trującym grzybem – maślanką wiązkową.

W Lublinie pachnie ostrygami