Co ciekawe, zarówno nauka, jak i szlifowanie umiejętności będzie się odbywać w sposób bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska. Dzięki temu użytkownik ma szybciej przyswoić zdolności istotne z punktu widzenia techniki spawania.
W wirtualnym treningu studenci będą mogli wybrać: metodę spawania, rodzaj złącza spawanego, pozycję spawania, a także skonfigurować system śledzenia błędów użytkownika. Stanowisko wyposażono w wymienne uchwyty spawalnicze – dla każdej metody spawania oraz okulary 3D i przyłbicę spawalniczą, które jeszcze lepiej przybliżają praktykę spawania i wierniej oddają rzeczywistość. Oprogramowanie jest intuicyjne i proste w obsłudze. Symulator pozwala nauczyć się technik spawania, takich jak SMAW, GMAW, GTAW, FCAW-G i FCAW-S – informuje rzecznik Politechniki Rzeszowskiej, Damian Gębarowski.
System wirtualnego treningu pozwala na spawanie w atmosferze gazów ochronnych m.in. argonu, helu, a także na dobór materiałów spośród stali węglowej, nierdzewnej, stopów aluminium i stopów miedzi. Dzięki opcji importowanie do wirtualnego warsztatu spawalniczego dowolnej próbki spawalniczej możliwe będą też ćwiczenia niestandardowe pozwalające na naukę wykonywania wyspecjalizowanych elementów oraz dobór procesu spawania pod względem szybkości czy odkształceń materiału.