Napisy na ścianie jednego z budynków parafii pod wezwaniem bł. ks. Popiełuszki pojawiły się w weekend 4-5 lutego. Zostały umieszczone na obiekcie, który ma być w przyszłości kościołem przy ulicy Solidarności w Rzeszowie. Osobom, które postanowiły wyrazić w ten sposób swoją opinię, może grozić nawet kara pozbawienia wolności – od trzech miesięcy do pięciu lat. „Willa+”, „Okradacie dzieci” i „Srebrniki Czarnka” odnoszą się do bulwersującej sprawy, która na przełomie stycznia i lutego pojawiła się w mediach…
Umiejscowienie haseł nie jest przypadkowe. W budynku, którego ściana stała się ich tłem, mieści się fundacja, do której w listopadzie 2022 roku trafiło pół miliona złotych od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Policja bada sprawę napisów na kościele
Zgłoszenie w tej sprawie rzeszowska policja otrzymała w niedzielę tuż przed godziną 16. poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
O fakcie powiadomił proboszcz tej parafii. W konsekwencji zgłoszenia na miejsce przyjechali policjanci komisariatu policji na Baranówce. Przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia. W tej chwili sprawa ta zakwalifikowana jest jako wykroczenie z art. 63a. Przepis ten mówi o tym, że popełnia wykroczenie osoba, która w miejscu publicznym bez zgody zarządzającego miejscem umieszcza plakat, rysunek, afisz lub graffiti. Trwają czynności wyjaśniające, zmierzające do ustalenia pełnego przebiegu zdarzenia oraz jego sprawcy. Ponieważ czyn ten stanowi wykroczenie, ewentualnemu sprawcy grozi skierowanie wniosku do sądu. Ten wymierzy mu najprawdopodobniej karę grzywny - mówi Magdalena Żuk z miejskiej komendy w Rzeszowie.
„Villa+” Przemysława Czarnka
Kwota została przekazana w ramach konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Minister Czarnek za jego pośrednictwem rozdysponował pod koniec zeszłego roku 40 milionów złotych. Trafiły do 46 podmiotów, z których nie wszystkie otrzymały pozytywną opinię ekspertów. Dotyczy to 8 organizacji. Kontrowersje budzi także fakt, że na liście podmiotów znalazło się 11 zarejestrowanych dopiero w latach 2020-2022.
Wśród dofinansowanych podmiotów znalazła się właśnie Fundacja „Solidarni” im. ks. Jerzego Popiełuszki z Rzeszowa. Trafiło do niej w sumie 500 tysięcy złotych. Być może sprawa nie wywoływałaby aż takich emocji, gdyby nie to, że fundacja zaczęła działać zaledwie dwa miesiące przed otrzymaniem dotacji – we wrześniu 2022 roku. Oznacza to, że jest najkrócej działającym podmiotem z listy wszystkich 46! Sprawy nie poprawia także negatywna opinia ekspertów, którą objęli projekt „dostosowania obiektu”.
Polecany artykuł: