Spis treści
Jakie zmiany w regulaminie sklepu internetowego 2023?
Maj przyniesie spore zmiany dla platform sprzedażowych takich jak Allegro czy OLX. Będą one musiały prowadzić wykaz sprzedawców i dokonywanych przez nich transakcji. Taki obowiązek ma sprawić, że urząd skarbowy będzie miał wgląd na to, czy sprzedawcy płacą podatki. Fiskus zyska także możliwość śledzenia dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorców oraz dowie się, czy ich aktywność na portalach nie jest działalnością bez rejestracji. Zmiany wynikają z wdrażania przez Polskę unijnej dyrektywy DAC7 dotyczącej m.in. e-handlu.
Sprzedawcy będą musieli zostać poinformowani o zakresie gromadzonych przez administratorów portali danych. Takie informacje powinny od teraz znajdować się w regulaminach konkretnego e-sklepu. Pierwszy coroczny raport zostanie przeprowadzony w styczniu 2024 roku, ale dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł żądać od przedsiębiorców raportów na bieżąco. Aktualnie przepisy są na etapie konsultacji. Jednak już teraz Ministerstwo Finansów przekazało informację o tym, że obowiązkiem raportowania nie zostaną objęci sprzedawcy, którzy w ciągu roku zawarli mniej niż 30 transakcji lub ich przychód nie przekroczył dwóch tysięcy.
Polecany artykuł:
Kogo dotyczą zmiany w e-commerce?
W przypadku, kiedy użytkownik sklepu e-commerce prowadzi regularną sprzedaż w celach zarobkowych i jest to działalność zorganizowana, w świetle przepisów będzie to uznawane za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu. Sprzedawanie przez internet raz na jakiś czas nie będzie jednak uznawane za formę zarobkową, więc gdy na przykład pozbywamy się jakichś niepotrzebnych nam rzeczy i wystawiamy je na sprzedaż, nie powinniśmy zostać objęci podatkiem.
ZOBACZ: KTÓRE RZESZOWSKIE SZKOŁY MAJĄ 100% ZDAWALNOŚĆ MATURY? [RANKING]