Spowiedź przed Wielkanocą 2020 a koronawirus: Jak to wygląda w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

i

Autor: Pixabay

Spowiedź przed Wielkanocą 2020 a koronawirus: Jak to wygląda w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

2020-04-07 13:02

Epidemia mocno pokrzyżowała świąteczne plany. W tym roku nie będzie na przykład święcenia koszyczków. A jak wygląda sprawa spowiedzi?

Przykazania kościelne nakazują każdemu katolikowi spowiadać się minimum raz w roku, a w czasach wielkanocnych przyjąć Komunię Świętą. Epidemia koronawirusa mocno utrudnia wykonanie takiego planu. Jak to rozwiązują rzeszowskie parafie? Sprawdziliśmy!

Spowiedź w Katedrze Rzeszowskiej

Katedra w Rzeszowie spowiada przez trzy dni w Sali Papieskiej, ale tylko w przypadkach pilnych. Księża apelują, by do kościoła nie przychodziły osoby chore i odbywające kwarantannę. Na stronie katedry można przeczytać następujący komunikat:

"Informujemy wiernych, że w tym roku nie będzie organizowanej spowiedzi przedświątecznej. Istnieje możliwość spowiedzi indywidualnej. W Wielkim Tygodniu spowiadamy w pilnych przypadkach od poniedziałku do środy w godzinach 9-12, 15-18 w Sali Papieskiej, wejście bocznymi drzwiami, pojedynczo, od strony katedralnego parkingu przy Parku Papieskim (po lewej stronie Katedry). Po spowiedzi jest możliwość przyjęcia Komunii Świętej. Dolny kościół pozostaje otwarty dla wiernych na prywatną modlitwę. Prosimy, by osoby chore, w kwarantannie, a także osoby, które powróciły z zagranicy, a nie odbyły jeszcze kwarantanny wstrzymały się ze spowiedzią. W przeciwnym wypadku może to skutkować kwarantanną kapłanów. Przypominamy, że okres, w którym możemy przyjąć Komunię wielkanocną, czyniąc zadość przykazaniu kościelnemu trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (w tym roku do 7 czerwca)".

Kościół nie dopuszcza spowiedzi na odległość

W sprawie spowiedzi przedświątecznej stosowny komunikat wydała też Diecezja Rzeszowska. Okazuje się, że żadna forma spowiedzi na odległość nie jest możliwa:

"Sakrament pokuty i pojednania może być sprawowany jedynie w formie indywidualnej spowiedzi. Kościół nie dopuszcza możliwości sprawowania sakramentu pokuty i pojedna­nia przez środki komunikacji elektronicznej takiej jak telefon, Internet itp. Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź „na odległość” (por. Denzinger, nr 1994) i wskazuje, że w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów” (Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, „Kościół a Internet” z dnia 22.02.2002 w pkt. II)".

Księża powinni udostępniać wiernym swój numer telefonu i adres mailowy, umawiać się z nimi na spowiedź indywidualnie lub wyznaczać dyżury.

"Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach" - wyjaśnia Diecezja.

Brak spowiedzi nie wyklucza przystąpienia do Komunii Świętej:

"Ponadto należy pouczyć wiernych, że ten, kto nie będzie się w stanie wyspowiadać w tym czasie, po wzbudzeniu aktu żalu doskonałego może przystąpić do Komunii Świętej pod dwoma warunkami: 1) przystąpi do spowiedzi indywidualnej jak najszybciej będzie to możliwe; 2) nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia [kan. 915 i 916 KPK].

Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne".

Żal doskonały

W Kościele istnieje też pojęcie żalu doskonałego. Tłumaczą go na przykład Bernardyni z Leżajska pisząc na swojej stronie:

"Warto pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyra­żony przez wiernych w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, pozwala uzyskać im przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452)".

Posłuchaj, ile czasu koronawirus żyje poza organizmem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Justyna Kowalczyk ostro krytykuje władze ws koronawirusa