Zmierzchnica trupia główka. Ten motyl może budzić przerażenie!
Zmierzchnica trupia główka to największy motyl w Polsce. Przylatuje do naszego kraju już na początku lata. Pierwsza fala przylotów przypada na maj-czerwiec. Druga dopiero pod koniec lata sierpień-październik. Owady wędrowne, jak sama nazwa wskazuje, odlatują z Polski, gdy tylko zbliża się chłodniejsza pora roku. Te, które zostaną – umierają.
Trupia główka swoją nazwę zawdzięcza wzorowi na swoim tułowiu. Kształt charakterystycznej plamy przypomina czaszkę. Stąd w szerokiej kulturze kojarzona jest ze śmiercią. Mieszkańcy Anglii wierzyli niegdyś, że zmierzchnica podszeptuje wiedźmom imiona ludzi, którzy wkrótce mają umrzeć.
ZOBACZ: Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce
Spotkanie ze zmierzchnicą trupią główką? Nie polecamy
W odróżnieniu od innych motyli trupia główka wydaje słyszalny i to wyraźnie dźwięk dla człowieka, który przypomina pisk. To jedno, co może wystraszyć podczas spotkania z człowieka z tym owadem. Kolejną sprawą z pewnością jest jej rozmiar. Zmierzchnica trupia główka osiąga nawet 13 cm, a rozpiętość jej skrzydeł to 10-14 cm. Motyl może ważyć nawet 10 g.
Zmierzchnica to wyjątkowy motyl
Ten motyl żywi się między innymi nektarem i miodem. Aby dostać się do ula, przeciska się przez wąskie szpary, a dzięki zjawisku chemicznej mimikry wydziela zapach, który pszczoły uważają za znany i bezpieczny, wchodzi do ula i w częstuje się miodem. Pszczoły nie atakują zmierzchnicy, bo nie traktują jej jako intruza.