To największy motyl w Polsce. Spotkanie z „trupią główką” może być nieprzyjemne

i

Autor: Nadleśnictwo Dębica/RDLP Kraków

Ciekawostki

Spotkanie z tym motylem może być nieprzyjemne! Jest największy w Polsce

2024-07-12 12:17

Ten olbrzymi i piękny motyl to zmierzchnica "trupia główka". Występuje w Europie, części Azji i w Afryce. Można go także spotkać w Polsce. Co roku przylatuje do nas w maju i czerwcu, a kolejna fala przylotów odbywa się końcem lata i początkiem jesieni. Spotkanie z nim nie należy do przyjemnych, bo owad odstrasza wielkością i głośnością dźwięków, jakie wydaje.

Zmierzchnica trupia główka. Ten motyl może budzić przerażenie!

Zmierzchnica trupia główka to największy motyl w Polsce. Przylatuje do naszego kraju już na początku lata. Pierwsza fala przylotów przypada na maj-czerwiec. Druga dopiero pod koniec lata sierpień-październik. Owady wędrowne, jak sama nazwa wskazuje, odlatują z Polski, gdy tylko zbliża się chłodniejsza pora roku. Te, które zostaną – umierają.

Trupia główka swoją nazwę zawdzięcza wzorowi na swoim tułowiu. Kształt charakterystycznej plamy przypomina czaszkę. Stąd w szerokiej kulturze kojarzona jest ze śmiercią. Mieszkańcy Anglii wierzyli niegdyś, że zmierzchnica podszeptuje wiedźmom imiona ludzi, którzy wkrótce mają umrzeć.

ZOBACZ: Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce

Spotkanie ze zmierzchnicą trupią główką? Nie polecamy

W odróżnieniu od innych motyli trupia główka wydaje słyszalny i to wyraźnie dźwięk dla człowieka, który przypomina pisk. To jedno, co może wystraszyć podczas spotkania z człowieka z tym owadem. Kolejną sprawą z pewnością jest jej rozmiar. Zmierzchnica trupia główka osiąga nawet 13 cm, a rozpiętość jej skrzydeł to 10-14 cm. Motyl może ważyć nawet 10 g.

Zmierzchnica to wyjątkowy motyl

Ten motyl żywi się między innymi nektarem i miodem. Aby dostać się do ula, przeciska się przez wąskie szpary, a dzięki zjawisku chemicznej mimikry wydziela zapach, który pszczoły uważają za znany i bezpieczny, wchodzi do ula i w częstuje się miodem. Pszczoły nie atakują zmierzchnicy, bo nie traktują jej jako intruza.

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne