Zabójstwo Polaka w Strefie Gazy. Prokuratura bada raport z Australii
Jak poinformowała prok. Marta Pętkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, prowadzącej śledztwo, dokument „Publiczny Raport Specjalnego Doradcy Australijskiego Rządu na temat reakcji rządu Izraela na atak sił obronnych Izraela na pracowników pomocy World Central Kitchen w Gazie w poniedziałek 1 kwietnia 2024 roku” został opracowany w związku ze śmiercią obywatelki Australii, która także zginęła w tym ataku.- Raport jest obszernym sprawozdawczym dokumentem dostępnym powszechnie na stronie internetowej Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu rządu Australii/Australian Goverment Department of Foreign Affairs and Trade (dfat.gov.au) – przekazała prok. Pętkowska.
Przypomniała, że prokuratura w dalszym ciągu oczekuje na realizację wniosków o międzynarodową pomoc prawną, o jaką prowadzący śledztwo na początku kwietnia zwrócili się (za pośrednictwem Prokuratury Krajowej i Ministerstwa Sprawiedliwości) do właściwych organów Izraela i Autonomii Palestyńskiej.
We wnioskach zażądano przekazania całości informacji i materiałów zgromadzonych dotychczas, zarówno przez stronę palestyńską, jak i izraelską. Prokurator wnioskował także o wydanie konkretnych materiałów dowodowych, a także o przesłuchanie szeregu świadków, na szczegółowo wskazane okoliczności zdarzenia – poinformowała prokurator.
Dodała, że dotychczas prowadzącym śledztwo nie zostały przekazane informacje o postępach w realizacji tych wniosków o pomoc prawną. Zapewniła jednocześnie, że prokuratorzy prowadzący śledztwo przeprowadzili już większość czynności, jakie były możliwe do wykonania na terenie Polski. Zwrócili się także, w ostatnim czasie, z wnioskiem o międzynarodową pomoc prawną do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obywatel tego państwa jest także jedną z ofiar tego ataku na konwój humanitarny, a ponadto w USA ma siedzibę organizacja charytatywna World Central Kitchen.
Prokuratura z Przemyśla współpracuje z Międzynarodową Komisją Humanitarną
Prok. Pętkowska dodała, że przemyska prokuratura okręgowa współpracuje ponadto z Międzynarodową Komisją Humanitarną ds. Ustalania Faktów z siedzibą w Bernie w Szwajcarii (International Humanitarian Fact-Finding Commission (IHFFC).
Komisja ta (…) korzysta ze statusu obserwatora w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jej zadaniem jest ułatwianie państwom powrotu do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych – wyjaśniła.
Chodzi o atak na konwój humanitarny w Strefie Gazy, w którym zginął obywatel Polski, przemyślanin Damian Soból, członek ekipy World Central Kitchen (WCK). Zginął w poniedziałek, 1 kwietnia, w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność w Strefie Gazy. W ataku zginęło siedmiu wolontariuszy, a organizacja wstrzymała swoją działalność w tym regionie. Oprócz Polaka wśród ofiar śmiertelnych są także obywatele Wielkiej Brytanii, Australijka, jedna osoba z obywatelstwem amerykańskim i kanadyjskim oraz palestyński kierowca. Zabita w izraelskim ataku grupa zajmowała się dystrybucją pomocy żywnościowej ze statku, który kilka godzin wcześniej przybył do wybrzeża Strefy Gazy z Cypru.
2 kwietnia prokuratura w Przemyślu wszczęła śledztwo z art 148 kk par. 2 pkt 4., dotyczące zabójstwa w Strefie Gazy Damiana Sobola w wyniku ataku sił zbrojnych Izraela z użyciem materiałów wybuchowych.
ZOBACZ: TO NAJBIEDNIEJSZE GMINY NA PODKARPACIU