Polski astronauta wraz z załogą misji Ax-4 w kapsule Dragon zadokował 26 czerwca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W ramach misji IGNIS ma przeprowadzić w sumie 13 eksperymentów technologiczno-naukowych. Astronauci na orbicie mają spędzić dwa tygodnie.
W sobotę o godz. 10.00 odbyła się kolejna transmisja połączenia z polskim astronautą w ramach programu ARISS na Politechnice Rzeszowskiej. Sławosz Uznański-Wiśniewski w trakcie połączenia odpowiadał na pytania zgromadzonych tam osób. Uczniowie pytali polskiego astronautę m.in. co dokładnie robi się na stacji kosmicznej, jak spędza wolny czas oraz jak smakują pierogi, zabrał ze sobą na orbitę. Sławosz Uznański-Wiśniewski przyznał, że podczas pobytu na stacji kosmicznej jego ulubionym zajęciem jest patrzenie na Ziemię. Astronauta podkreślił, że mógł zabrać ze sobą tylko kilogram bagażu. Jednak najważniejszą rzeczą jest dla niego obrączka jego żony, którą nosi na szyi. Przyznał, że w kosmosie wszystko smakuje inaczej, jednak cieszy się, że mógł zabrać ze sobą polską potrawę.
To, co chciałbym zrobić, to otworzyć drzwi dla was wszystkich, żebyście mogli budować technologię i być astronautami, i pracować w przestrzeni kosmicznej albo budować sprzęt kosmiczny - powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Ósmego dnia misji załoga Ax-4 kontynuowała działania w ramach eksperymentów: AstroMentalHealth, MXene in LEO i EEG Neurofeedback. Podczas eksperymentu AstroMentalHealth badany jest wpływ pobytu w kosmosie na stan psychiczny i samopoczucie astronauty. W ramach Mxene in LEO sprawdzane jest działanie pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów. Natomiast EEG Neurofeedback polega na sprawdzeniu, jak izolacja i mikrograwitacja wpływają m.in. na poziom stresu astronautów.
Wykonawca misji Axiom podkreślił, że załoga Ax-4 w piątek wróciła do wykonywania swoich zadań po zasłużonym dniu odpoczynku. W sobotę astronauci połączą się z dr Lucie Low z Axiom Space, by porozmawiać o prowadzonych przez nich eksperymentach i poczynionych postępach.
Jak podała POLSA, aktualny status realizacji podstawowych celów polskiej misji to 63,3 proc.
Cele polskiej misji po ósmym dniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są zrealizowane w ponad 63 procentach - poinformowała w piątkowym raporcie Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).