kolejka ciężarówek w Medyce

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz kolejka ciężarówek w Medyce

Wydarzenia

Skracają się kolejki na podkarpackich przejściach. Do granicy czeka tysiąc ciężarówek

2023-11-14 10:39

Już nie 115 godzin, a ponad 72. Tyle muszą oczekiwać kierowcy samochodów ciężarowych na przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej przez przejście w Medyce na Podkarpaciu. W kolejce czeka ok. 1 tys. ciężarówek.

Nie 115 a 72 godziny oczekiwania na granicy w Medyce

Jak podała we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa, szacunkowy czas na przekroczenie granicy w Medyce dla kierowców samochodów ciężarowych wynosi ok. 72 godziny. To krócej niż w poniedziałek, kiedy czas ten wynosił 115 godzin. We wtorek na tym przejściu dwie godziny na oprawę oczekują również auta osobowe.

Z informacji KAS wynika, że na przejściu w Krościenku, na którym pilotażowo dopuszczono odprawy w ruchu towarowym pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony, czas oczekiwania wynosi ok. 7 godzin. Na pozostałych przejściach w regionie - w Budomierzu i Korczowej odprawy odbywają się na bieżąco.

Jak powiedział rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz, minionej doby w regionie odprawionych zostało, na kierunku wyjazdowym, 686 ciężarówek. Z tego na przejściu w Korczowej, gdzie trwa protest przewoźników, 365.

ZOBACZ: Podkarpackie historie w Arboretum Bolestraszyce

Ciężarówki stoją na obwodnicy Przemyśla

Jak powiedziała oficer prasowa przemyskiej policji asp. Joanna Golisz, w samym Przemyślu ciężarówki stoją tylko na obwodnicy miasta, na odcinku od ronda im. Lecha Kaczyńskiego do ronda im. abp. Ignacego Tokarczuka.

Dalej samochody stoją na drogach krajowych nr 28 na odcinku Medyka-Przemyśl oraz na dk 77 od Przemyśla w stronę Jarosławia. Teren powiatu przemyskiego jest przejezdny, nie ma większych utrudnień, ale spowolnienia występują – podkreśliła.

Kolejki spowodowane są protestem przewoźników, którzy nie przepuszczają na bieżąco aut ciężarowych na przejściach m.in. w Korczowej i Dorohusku (woj. lubelskie). Domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej

Karabiny maszynowe ukryte w lesie. Skrytki przemytnika zszokowały policjantów