Chrząszcz Apalus bimaculatus (L.)

i

Autor: pl.wikipedia.org/Canva

SZOK!

Sensacyjne odkrycie w Nadleśnictwie Rymanów! "Gatunek dotychczas nieodnotowany w Polsce! "

2025-03-28 10:48

Entomolodzy przecierają oczy ze zdumienia! Podkarpackie lasy skrywają wiele tajemnic, a ostatnie odkrycie w Nadleśnictwie Rymanów zaskoczyło świat nauki. Jeden z pracowników, podczas rutynowych badań terenowych, natrafił na coś, czego w Polsce jeszcze nie widziano. Co to takiego?

Na Podkarpaciu odkryto nieznanego chrząszcza 

Michał Brzeski, pracownik Nadleśnictwa Rymanów i pasjonat entomologii, dokonał sensacyjnego odkrycia. Podczas rutynowych badań terenowych w 2023 roku, Brzeski natrafił na chrząszcza Apalus bimaculatus (L.) – gatunek dotychczas nieodnotowany w Polsce! To prawdziwa gratka dla miłośników owadów i ważny krok w badaniach nad bioróżnorodnością naszego kraju.

Tajemniczy Apalus bimaculatus –krótki żywot, wielkie odkrycie

Apalus bimaculatus (L.) to rzadki gatunek chrząszcza z rodziny oleicowatych (Meloidae), występujący głównie w Europie. Charakteryzuje się wydłużonym, delikatnym ciałem oraz żółtawo-czarnym ubarwieniem z charakterystycznymi dwoma czarnymi plamami na pokrywach skrzydłowych. Chrząszcz ten jest związany z terenami piaszczystymi i stepowymi, a jego cykl życiowy jest ściśle powiązany z gniazdami dzikich pszczół, w których rozwijają się jego larwy.

Ze względu na swoje unikalne wymagania środowiskowe oraz zanikanie naturalnych siedlisk, Apalus bimaculatus jest uznawany za gatunek zagrożony i objęty ochroną w wielu krajach Europy.

Jego dorosłe osobniki pojawiają się na krótko wczesną wiosną, od marca do połowy kwietnia, co sprawia, że jest trudny do odnalezienia i łatwo go przeoczyć. Jak podkreślają eksperci, fenologia pojawu tego chrząszcza jest ściśle uzależniona od ciepłych i słonecznych dni w tym okresie. Co ciekawe, cykl larwalny Apalus bimaculatus jest związany z samotniczą błonkówką Colletes cunicularius (L.), na której pasożytuje.

Zaskakujące odkrycie w Nadleśnictwie Rymanów – kolejny krok w poznawaniu przyrody!

Odkrycie Michała Brzeskiego to cenny wkład w badania nad bioróżnorodnością terenów Nadleśnictwa Rymanów i okolic. To dowód na to, że nawet podczas rutynowych badań można dokonać niezwykłych odkryć, jeśli ma się pasję i determinację. 

Wypadek autokaru na Podkarpaciu. Śmigłowiec wyruszył do akcji

Rzeszów Radio ESKA Google News