Ciekawostki

Rzeszowskie murale. Gdzie możemy je znaleźć i co przedstawiają?

2023-09-14 14:04

Murale to coraz częściej spotykana w wielu miastach forma dekoracyjnego malarstwa. W wielu przypadkach mają dużo do przekazania, a ich interpretacja nie ogranicza się wyłącznie do tego, co możemy dostrzec gołym okiem. W ostatnim czasie sporo murali możemy zaobserwować także w Rzeszowie.

Spis treści

  1. Rzeszowskie murale. Gdzie je znajdziemy?
  2. Murale Tadeusza Nalepy i rodziny Ulmów w Rzeszowie

Rzeszowskie murale. Gdzie je znajdziemy?

W wielu polskich miastach coraz częściej dostrzec możemy liczne murale, które wzbogacają szary bardzo często krajobraz. Część z nich powstaje na ścianach starych budynków, nadając im nowe życie. Inne, tworzone są na nowych wieżowcach, które od samego początku istnienia mogą prezentować wyjątkowe dzieło. Każdy mural, nieważne przez kogo został stworzony, ma swoją historię, a postaci lub wydarzenia na nim zawarte, w większości przypadków godne są poświęcenia uwagi. Z muralami możemy spotkać się także w Rzeszowie. W ostatnim czasie powstaje ich bardzo dużo, a my dokładniej przyjrzeliśmy się dwóm konkretnym.

Murale Tadeusza Nalepy i rodziny Ulmów w Rzeszowie

Dwa murale, którym chcemy teraz poświęcić uwagę, związane są z postaciami bardzo ważnymi dla Podkarpacia. Z postaciami, które niewątpliwie odegrały ważną rolę w historii naszego regionu. Z pewnością każdy z nas słyszał o Tadeuszu Nelepie. Urodzony w Zgłobniu, wybitny autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. Jego kariera była na tyle bogata, że trudno ją streścić w kilku zdaniach. W 1968 roku założył grupę Breakout, która przez trzynaście lat istnienia nagrała dziesięć płyt. Związany był z inną legendą polskiej sceny muzycznej – Mirą Kubasińską. Na bloku przy ulicy hetmańskiej 43, w którym kiedyś mieszkał, powstał specjalnie poświęcony mu mural. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpi podczas cyklicznej imprezy – festiwalu Rzeszów Breakout Days 2023.

Na ścianie kamienicy przy ulicy Gałęzowskiego w Rzeszowie powstaje mural poświęcony rodzinie Ulmów z Markowej. Inicjatywa stworzenia tego dzieła została zapoczątkowana przez Fundację im. Rodziny Ulmów Soar. Za wykonanie muralu odpowiedzialny jest Arkadiusz Andrejkow. W niedzielę 10 września w Markowej odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, w tym jednego nienarodzonego. Rodzina z Markowej 24 marca 1944 roku została rozstrzelana przez Niemców za ukrywanie Żydów. Odsłonięcie muralu ma nastąpić jeszcze we wrześniu.

ZOBACZ: RZESZOWSKIE MURALE. GDZIE MOŻEMY JE ZNALEŹĆ I CO PRZEDSTAWIAJĄ?

Targi staroci w Rzeszowie