Rzeszów: Ulica Grunwaldzka w XVIII wieku była kręta. Wiemy to dzięki nowym odkryciom

2021-03-10 12:34

Grunwaldzka w Rzeszowie wciąż skrywa wiele tajemnic. Bo, gdy ostatnio udało się odkopać pozostałości dawnej nawierzchni kostki galicyjskiej z przełomu XIX i XX wieku, a także znajdujące się półtora metra głębiej pozostałości nawierzchni drewnianej. Teraz natrafiono na prawdziwie sensacyjne odkrycie. Coś, na co wcześniej żaden z historyków nie zwrócił uwagi.

Zima na ponad miesiąc wstrzymała prace archeologiczne prowadzone na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Kiedy badacze wrócili na miejsce, od razu natrafili na skarby. Do tych należą pozostałości ulicy Grunwaldzkiej. Chodzi o nawierzchnię brukową wykonaną z kostki galicyjskiej.

- Wiedzieliśmy, chociażby z fotografii, że taka kostka tutaj była. Na ulicy Grunwaldzkiej została ona położona na przełomie XIX i XX wieku – mówi Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Archeologom z Rzeszowa udało się odkryć bardzo duży fragment w całości zachowanej nawierzchni. A tę wykopali z ziemi za skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej z Kopernika.

Na tym nie koniec. Półtora metra głębiej odkryto pozostałości nawierzchni drewnianej. - Do tej pory nie mieliśmy szczęścia, aby znaleźć jej większe zachowane fragmenty. Teraz nam się udało – dodaje Bobak. Drewniana nawierzchnia została zbudowana z poprzecznych drewnianych belek.

Sensacyjne odkrycie pod ul. Grunwaldzką w Rzeszowie. Dawniej droga biegła inaczej!

Pozostałości po dawnych budynkach

Z każdym odkryciem robi się coraz ciekawiej. Bo gdy archeolodzy weszli na skrzyżowanie ul. Matejki z ul. Grunwaldzką natrafili na pozostałości zabudowy drewnianej. Z kolei w wykopie powyżej na Grunwaldzkiej odkryto najbardziej interesującą rzecz, na którą wcześniej żaden z historyków nie zwrócił uwagi.

- Pod ulicą odkryliśmy pozostałości budynków murowanych. Świadczy to o tym, że w tym miejscu znajdowała się zabudowa, a tym samym nie mogło być ulicy. Ulica Grunwaldzka biegła bardziej na wschód w kierunku rzeszowskiego Rynku i co widać na planie Wiedemanna, nie biegła prosto tak jak teraz. Była bardziej kręta – wyjaśnia Dariusz Bobak.

Ulica Grunwaldzka przed laty wyglądała inaczej

- Udało nam się uchwycić kilka zakrętów. Pierwszy przy ul. Bernardyńskiej - ten ciąg komunikacyjny, na ten moment sądzimy, że w XVIII wieku, nie prowadził prosto na północ w stronę Głogowa. Ale skręcał w obecną ulicę Bernardyńską i biegł w kierunku Krakowa. Kolejnym zakrętem była ulica Matejki i ciąg komunikacyjny odbijał w kierunku Rynku. Było to spowodowane tym, że na obecnej ulicy Grunwaldzkiej stały budynki – wyjaśnia Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej.

Inne odkrycia

Pozostałości dawnej nawierzchni, a także budynków to kolejne odkrycia archeologiczne na ul. Grunwaldzkiej. Wcześniej badacze odkopali pozostałości po Bramie Sandomierskiej, bruk z „kocich łbów”, drewnianą konstrukcję drogi oraz mnóstwo ruchomych zabytków.

Przypomnijmy, że prace archeologiczne, które prowadzone są na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie mają związek z wieloletnią inwestycją polegającą na przebudowie nawierzchni: ul. 3 Maja, Kościuszki oraz ul. Grunwaldzkiej.