Inteligentne pojemniki na śmieci w Rzeszowie

i

Autor: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa Rzeszów testuje inteligentne pojemniki na śmieci.

Informacje

Rzeszów testuje inteligentne pojemniki na śmieci. Pierwsze już stanęły

2025-04-10 8:20

Mieszkańcy bloków przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie przez sześć miesięcy będą testować nowe pojemniki na odpady. Wyposażone są w czujniki monitorujące poziom zapełnienia koszy i zgniatarkę. Pilotażowy program ma usprawnić zarządzanie odpadami, poprawić czystość w mieście i zwiększyć komfort mieszkańców. Jeżeli się przyjmie, może być rozwijany.

Pojemniki na śmieci w Rzeszowie będą inteligentne? Ruszyły testy 

Rzeszów stara się pokazać, że technologia może i powinna służyć codziennemu życiu mieszkańców. Tym razem miasto postawiło na innowacyjne rozwiązania w gospodarce odpadami – rozpoczęto pilotażowy program testowania inteligentnych pojemników na śmieci. Pierwsze z nich już pojawiły się na ulicach, a mieszkańcy mają okazję przekonać się, jak może wyglądać nowoczesna segregacja i zarządzanie odpadami.

Dziewięć nowoczesnych pojemników na śmieci zostało umieszczonych w sąsiedztwie bloku nr 43 przy ulicy Hetmańskiej. Do trzech koszy można wrzucać odpady zmieszane, do trzech kolejnych plastik i metale, do jednego szkło a dwóch ostatnich papier. Możliwe, że niedługo będzie jeszcze jeden – na odpady bio.

Pojawienie się tych nowoczesnych urządzeń to efekt współpracy miasta z firmą Idealbin, która przygotowuje tego typu nowoczesne rozwiązania – poinformował w środę Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Każdy pojemnik wyposażony jest w elektroniczny zamek, który można otworzyć tylko za pomocą karty lub aplikacji. To sposób na wyeliminowanie problemu podrzucania śmieci.

Czy jest szansa, że pojemniki zostaną na dłużej?

Pojemniki wyposażone są w czujniki monitorujące poziom ich zapełnienia, które wysyłają zebrane dane do firmy zajmującej się wywozem. Po wrzuceniu worka do wnętrza komory odpady są ważone, a następnie za pomocą systemu informatycznego przypisywane do indywidualnego konta. Pojemniki wyposażone są również w zgniatarkę, która zmniejsza objętość odpadów.

Producent pojemników użyczył je miastu nieodpłatnie. - Jeśli się sprawdzą, niewykluczone, że zostaną na stałe – dodał Artur Gernand. Testy potrwają sześć miesięcy. 

Wprowadzenie inteligentnych pojemników ma na celu nie tylko poprawę estetyki przestrzeni miejskiej, ale również usprawnienie całego systemu gospodarowania odpadami. Mniej przepełnionych koszy oznacza czystsze ulice, mniejsze ryzyko rozwlekania śmieci przez wiatr czy zwierzęta oraz bardziej efektywne działanie służb miejskich. 

ZOBACZ: To miasto na Podkarpaciu określane jest mianem "małego Krakowa"

Warszawa ma najnowocześniejszą spalarnię śmieci w Polsce! Ma taras widokowy na dachu
Rzeszów Radio ESKA Google News