Miasto ma już miód. Chodzi oczywiście o pierwsze efekty założonej w ubiegłym roku na terenie rzeszowskiego MPWiK-u miejskiej pasieki. Ta zainstalowana została na obszarze Zakładu Uzdatniania Wody na Zwięczycy. W lipcu poprzedniego roku zamontowanych zostało tam łącznie dziesięć uli wielkopolskich - siedem z nich jest już zamieszkanych przez pracowite pszczoły. Ule ustawiono na specjalnie przygotowanym terenie. Stoją za drewnianym ogrodzeniem na rozległej łące, na której zasiano miododajną gorczycę. Na terenie zakładu posadzono mnóstwo miododajnych krzewów i drzew. Urządzono kwietne łąki. - Teren ZUW to około 25 ha, pod którymi znajduje się mnóstwo instalacji, nie wolno więc tam nic budować i dzięki temu terenów zielonych jest pod dostatkiem - mówi Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.
CZYTAJ TAKŻE: Rzeszowskie łąki już kwitną! Sprawdźcie, jak pięknie wyglądają [ZDJĘCIA]
Miód zebrano początkiem czerwca
Pierwsze zbiory pozyskane zostały początkiem czerwca. Zajął się tym pracujący przy miejskich pszczołach, Dariusz Łoza.
- Pozyskuję miód z pięciu uli. Dwa pozostałe na razie pozostawiam bo tamte rodziny są trochę słabsze. Zebrały miód, ale tylko tyle ile jest go w gnieździe. Można by pozyskać tam około 5 litrów miodu, ale wtedy trzeba by było pszczoły dokarmiać kiedy przyjdą deszczowe dni i robotnice nie będą mogły latać na pożytki. Pięć rodzin z pasieki na terenie ZUW doskonale przetrwało zimę i chłodną wiosnę. Powinno być około 30 litrów miodu - tłumaczy pszczelarz.
Miejska pasieka to nie jedyna proekologiczna działalność rzeszowskiego MPWiK-u. Miejska spółka zadbała także o jerzyki montując dla nich budynki na różnych budynkach w mieście. Te pożyteczne ptaki w ciągu doby potrafią zjeść nawet do 20 tysięcy komarów.
Polecany artykuł: