Drony będą latać nad Rzeszowem
Takich rozwiązań nie ma w żadnym miejscu na świecie. Rzeszów będzie pierwszym miastem, w którym jakość powietrza będzie sprawdzał... rój dronów. Na niebie pojawi się łącznie 49 maszyn, które będą pobierać próbki do badań. Te ustawiać będą się w matrycy 7 na 7 i zajmą przestrzeń około 4 kilometrów kwadratowych.
Rój do misji antysmogowych powstaje w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w podrzeszowskiej Jasionce, skąd drony wylecą już za dwa lata. Zanim jednak do tego dojdzie, w przyszłym roku ruszy próba generalna i na niebie pojawi się 16 dronów, które polecą w matrycy 4 na 4.
Drony nad Rzeszowem: Jak to działa?
Skonstruowanie systemu roju dronów nie jest proste - te będą poruszać się w skoordynowany sposób, mają także wykrywać ruch kolizyjny i robić drogę innym statkom powietrznym.
Rzeszów ma być pierwszym miejscem na terenie Polski, gdzie wykorzystane w ten sposób zostaną drony. Wykorzystanie ich sieci jest innowacyjną koncepcją w skali także świata. Nieliczne zastosowania tej technologii są wykorzystywane głównie do organizacji rozrywkowych pokazów, jako zastępstwo fajerwerków.
Na czym polega badanie jakości powietrza przez drony
Drony wyposażone są w najnowocześniejsze sensory mogące wykryć spalanie odpadów i innych substancji nie dopuszczonych do przetwarzania termicznego w instalacjach do tego nie przeznaczonych. Z każdej sesji pomiarowej dostarczany jest geo-raport dokumentujący podjęte działania.
Pomiar wykonany przez sensor jest wskazaniem dla organu kontrolującego, jednak to służba jak Straż Miejska czy Policja decyduje o wejściu na teren posesji i przeprowadzaniu szczegółowej kontroli i, w razie potrzeby, wystawieniu mandatu karnego bądź skierowaniu sprawy do sądu.