Spis treści
- Rzeszów i Uppsala wspólnie w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury
- Ukraińskie miasta wspierają Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury
Rzeszów i Uppsala wspólnie w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury
Wśród działań, które obejmuje współpraca Rzeszowa i Uppsala, znajdują się między innymi ukazanie bogactwa kulturowego i artystycznego obu miast, a także zacieśnienie więzi między mieszkańcami. W ramach współpracy planowane są różnorodne projekty kulturalne. Dodatkowo, oba miasta będą się wzajemnie promować, zachęcając do uczestnictwa w swoich najważniejszych wydarzeniach kulturalnych. Jednak to nie wszystko. Rzeszów i Uppsala zadbają o to, by kultura była wspólnym dobrem, dostępnym dla wszystkich. Miasta te starają się włączać lokalną społeczność w życie kulturalne, wspierać artystów oraz tworzyć różnorodne wydarzenia. Jak ogłosiła Unia Europejska, w 2029 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają dwa miasta – jedno w Polsce i jedno w Szwecji. Aby zrealizować ten cel, władze miast podjęły współpracę.
Ukraińskie miasta wspierają Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury
Rzeszów stara się o tytuł ESK w 2029 roku, a jego zaangażowanie na rzecz rozwoju i promocji kultury zyskało już szerokie wsparcie w postaci dziesięciu ukraińskich miast, w tym głównie Lwowa. Wspólne działania Rzeszowa oraz Lwowa to między innymi wizyty studyjne twórców kultury i organizatorów wydarzeń kulturalnych czy też udostępnianie i wystawiennictwo eksponatów z zasobów instytucji kultury. W ramach umowy oba miasta zaprezentują również swoich artystów, co pomoże wzbogacić kulturalną ofertę obu miast. Kolejnym polem współpracy będzie rynek turystyczny, a dokładniej wspólna promocja produktów turystycznych oraz przedsięwzięć z dziedziny kultury. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zwrócił uwagę, że kierunek, w jakim podąża miasto we wniosku o tytuł ESK, jest związany z sytuacją geopolityczną w Europie.
Wszyscy wiemy, że staliśmy się domem dla tysięcy uchodźców wojennych, ale również miastem, które gości tych z całego świata, którzy angażują się w pomoc dla walczących sąsiadów z Ukrainy. Ten wymiar empatii połączony z dawaniem nadziei oraz kreślenia nowych idei staje się naszą osią projektową, swoistą ramą – zaznaczył Fijołek.
Poza Lwowem poparcie dla Rzeszowa w tym zakresie przekazały też: Truskawiec, Konotop, Trostianiec, Tarnopol, Równe, Łuck, Czernihów, Iwano-Frankowsk i Użgorod. Sześć z nich to miasta partnerskie Rzeszowa.
ZOBACZ: "Drabina do nieba" już stoi. Będzie nowym symbolem Rzeszowa?
Polecany artykuł: