Tegoroczny Dzień Serca rozpocznie się w niedzielę o godz. 14:30 na rzeszowskim rynku. Zaproszeni specjaliści poruszą tematy istotne pod względem przeciwdziałaniu chorób serca. Uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość wykonania badań profilaktycznych oraz skonsultować się m.in. z kardiologiem, psychologiem czy dietetykiem.
Dodatkowo odbędą się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy z wykorzystaniem Wirtualnej Rzeczywistości, przygotowane przez Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz firmę Schiller Polska. Na miejscu będzie można również oddać krew oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19.
– Dzień Serca to okazja, aby dodatkowo zachęcić Rzeszowian do troski o swoje serce. Zdrowy układ krążenia to podstawa, a wpływ na jego funkcjonowanie ma bardzo wiele czynników. Często odkładamy dbanie o własne zdrowie „na później”, a to właśnie profilaktyka zdrowotna ma kluczowe znaczenie, pozwala najbardziej efektywnie ratować ludzkie życie – podkreśla Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego MEDYK.
Na uczestników wydarzenia czekać będą również atrakcje dodatkowe, m.in. Rowerowe Show w wykonaniu Krystiana Herby, występy artystów z Centrum Sztuki Wokalnej czy wystawa zabytkowych samochodów. Organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia, takich jak warsztat garncarski, gry i konkursy z nagrodami, zaplatanie warkoczyków czy trampoliny. Obchody XXI Dnia Serca w Rzeszowie zwieńczy koncert zespołu The Freeborn Brothers. Imprezą towarzyszącą będzie Festiwal Dzikich Zup. Na płycie rynku ugotowanych i rozdanych zostanie ponad 4000 porcji zupy. Wszystko to dzięki Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Gastronomów. Na miejscu upieczony zostanie również świeży chleb oraz odbędą się warsztaty z pieczenia ciasteczek prowadzane przez lokalną legendę cukiernictwa – Kazimierza Raka.
Ciekawą propozycję ma także Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie – pierwszy w Rzeszowie kombinezon symulacji odczuć starczych. Zakładając kombinezon możemy przez chwilę poczuć się jak osoba w podeszłym wieku. Poczuć na własnej skórze jakie ograniczenia ruchowe ma senior i zrozumieć go znacznie lepiej jego potrzeby - mówi Barbara Stafiej, Prezes Stowarzyszenia.