Ruszyło dofinansowanie z Poznaj Polskę 2023. Kto otrzyma pieniądze?

i

Autor: pixabay.com

Ruszyło dofinansowanie z "Poznaj Polskę 2023". Kto otrzyma pieniądze?

2023-03-09 14:18

Wystartował program Poznaj Polskę 2023. Trwa nabór do czwartej edycji projektu dofinansowania wycieczek szkolnych. W ramach akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki do szkół ma trafić 50 milionów złotych. Pierwszeństwo będą miały placówki, które nie otrzymały wsparcia w poprzednich edycjach.

Rusza program Poznaj Polskę 2023. Skorzystają szkoły

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach programu Poznaj Polskę 2023. Szkoły będą mogły składać wnioski aż do wyczerpania pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Pierwszeństwo posiadać będą jednostki, którym nie przyznano dotacji w poprzednich edycjach programu. Nabór dla pozostałych szkół wystartuje 20 marca. Ministerstwo zapewnia, że podobne praktyki stosowane będą także w kolejnych odsłonach.

Dofinansowanie będzie dotyczyło trzech rodzajów wycieczek. Dopłata do pięciu tysięcy złotych dotyczy wyjazdów jednodniowych. Na kwotę do dziesięciu tysięcy złotych mogą liczyć organizatorzy wycieczek dwudniowych, a do piętnastu tysięcy złotych przysługiwać będzie na wycieczki trzydniowe. Co ważne, by liczyć na dofinansowanie, w wyjeździe musi wziąć udział co najmniej dziesięciu uczniów, a całkowity koszt wyżywienia i zakwaterowania na jedną osobę nie może przekroczyć 150 złotych na dobę.

Szef resortu, Przemysław Czarnek poinformował o zwiększeniu liczby ścieżek edukacyjnych, z których będą mogły skorzystać szkoły.

Mamy dodatkowe dwa moduły do tych trzech, które były do tej pory. Mamy moduł „Śladami Wielkich Polaków” oraz „Odkrywamy Skarby Wsi” – mówił minister i przypomniał, iż w każdym module są też punkty edukacyjne, które trzeba odwiedzić. – Tych punktów na mapie edukacyjnej przybyło, startowaliśmy z sześciuset punktami, teraz mamy ich ponad tysiąc. Jest z czego wybierać – podkreśla minister Czarnek.

Czwarta edycja programu. Najchętniej odwiedzane miejsca

Zwiększona została liczba miejsc, które należy odwiedzić realizując dany moduł. W pierwszej edycji programu było ich 760, aktualna zawiera już 1261 miejsc. Ich wybór był konsultowany ze specjalistami, takimi jak Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze czy Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. W trzech dotychczasowych edycjach zorganizowano 13 741 wycieczek, w których wzięło udział 699 318 uczniów. Wartość dofinansowania wyniosła ponad 132 miliony złotych.

Wśród najchętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych w poprzednich edycjach programu znalazły się:

  • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
  • Kraków - historyczny zespół miasta
  • Zamek Królewski w Warszawie
  • Hydropolis - Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu
  • Łazienki Królewskie w Warszawie
  • Stare Miasto w Toruniu
  • Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Zamek Królewski na Wawelu
  • Kopalnia Soli w Wieliczce