Budowa Wisłokostrady

i

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa Rusza budowa Wisłokostrady w Rzeszowie. W poniedziałek przekazanie terenu

Inwestycje w Rzeszowie

Rusza budowa Wisłokostrady w Rzeszowie. W poniedziałek przekazanie terenu

2023-09-08 10:19

W czwartek podpisana została umowa z konsorcjum firm - ANTEX II i Wysowa Mosty, które zrealizuje w Rzeszowie potężną inwestycję – budowę Wisłokostrady. W poniedziałek miasto przekaże wykonawcy teren i rozpocznie się budowa.

Spis treści

 1. Budowa Wisłokostrady w Rzeszowie. Niebawem ruszają prace
 2. Jak przedstawia się plan budowy Wisłokostrady w Rzeszowie?

Budowa Wisłokostrady w Rzeszowie. Niebawem ruszają prace

Do przetargu na realizację Wisłokostrady zgłosiło się 13 firm i konsorcjów. Władze Rzeszowa wybrały ofertę konsorcjum firm ANTEX II i Wysowa Mosty, które zrealizuje inwestycję za nieco ponad 169 milionów złotych. W czwartek została podpisana umowa, a już w poniedziałek teren zostanie przekazany wykonawcy i budowa będzie mogła wystartować.

Na tę inwestycję mieszkańcy czekają od kilkunastu lat. Przygotowania trwały dość długo, ale udało się nam wszystko dopiąć, zdobyć wszelkie niezbędne pozwolenia, zabezpieczyć ogromne pieniądze, wybrać wykonawcę, który to połączenie drogowe wykona. To historyczny moment dla Rzeszowa. Wisłokostrada połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka i ułatwi dojazd z południowej części Rzeszowa do drogi ekspresowej S19. Co bardzo istotne ta droga odciąży także z ruchu samochodowego m.in. rondo Pobitno i ścisłe centrum miasta - al. Piłsudskiego – podkreśla prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W ramach inwestycji powstaną drogi o łącznej długości ponad dwóch kilometrów. Dodatkowo, wybudowane zostaną obustronne chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej długości około 3 286 metrów. Częścią inwestycji będzie także m.in. dwujezdniowa estakada nad liną kolejową Kraków-Medyka. Powstanie również nowy, szerszy most Załęski oraz most na rzece Młynówka, rondo na ul. Ciepłowniczej, sześć zatok autobusowych oraz trzynaście przejść dla pieszych.

Inwestycja sfinansowana zostanie z pieniędzy pochodzących z budżetu miasta oraz ze środków zdobytych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - 65 mln zł i z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 30 mln zł. Wisłokostrada zostanie wybudowana w ciągu 32 miesięcy.

Jak przedstawia się plan budowy Wisłokostrady w Rzeszowie?

Budowa Wisłokostrady obejmie:

Budowę dróg na odcinku od al. Rejtana (skrzyżowanie z Lwowską ) do skrzyżowania ul. gen. Maczka i ul. Siemieńskiego o łącznej długości 2 040 m w tym:

 • budowę drugiej jezdni na odcinku od al. Rejtana do targowiska o długości ok 500 m,
 • budowę dwóch jezdni od targowiska do skrzyżowania z ul. Ciepłowniczej długości 909 m,
 • rozbudowę ulicy Ciepłowniczej i Maczka na długości 631 m,
 • budowę obustronnych chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości ok 3 286 m
 • budowę skrzyżowania z ul. Ciepłowniczą (skrzyżowanie typu rondo) o średnicy zewnętrznej ok 75 m,
 • budowę sześciu zatok autobusowych,
 • budowę oraz przebudowę dróg wewnętrznych służących do obsługi przyległego terenu- ul. Chłędowskiego na odcinku 130 m,
 • budowę mostu na rzece Młynówka długości ok 18,8 m ,
 • budowę mostu na rzece Wisłok długości ok 81 m,
 • budowę dwujezdniowej estakady nad linią kolejową Kraków-Medyka: jezdnia lewa o długości ok 374 m,,jezdnia prawa o długości ok 271 m,
 • budowę oświetlenia ulicznego: słupy oświetleniowe – 102 szt., oprawy oświetl. LED – 122 sztuk,
 • rozbiórkę 11 obiektów kubaturowych,
 • zabezpieczenie osuwiska w rejonie ul. Konfederatów Barskich i ul. Chłędowskiego – ściana oporowa długości 72 mb, wysokości : 5,9-9,8 m, grubości: 0,4-1,2m,
 • umocnienie rzeki Wisłok narzutem kamiennym oraz koszami kamienno siatkowymi na odcinku o długości 457,1 m,
 • Przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, sieci gazowej, sieci C.O. (wraz z przebudową komory cieplnej), urządzeń energetycznych i teletechnicznych nadziemnych i podziemnych.

ZOBACZ: MIESZKANIA PRZY TYCH ULICACH W RZESOWIE SĄ NAJDROŻSZE. CENA ZA METR SZOKUJE

Prace na stacji Rzeszów Główny są już praktycznie na finiszu