Rusza budowa hali technologicznej dla pociągów w Rzeszowie za 136 mln złotych [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-04-28 12:34

Wczoraj, podczas konferencji prasowej, umowę z wykonawcą podpisali w imieniu regionu marszałek województwa, Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. Dzięki temu nie trzeba będzie już serwisować pociągów „daleko od domu”. Koszt powstania hali to ponad 136 mln zł. Jej budowa ma potrwać ponad 2 lata.

Nowoczesna hala powstać ma w rejonie stacji Rzeszów - Staroniwa na obszarze około 4 ha. Ma mieć długość około 140 metrów i być wyposażona w stanowiska, służące przede wszystkim do bieżących przeglądów i serwisowania taboru kolejowego, wykorzystywanego w regionie, w tym także dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Powstać ma także bocznica kolejowa. Czas na wykonanie zadania to 29 miesięcy. Jak informował podczas konferencji przedstawiciel wykonawcy, Grzegorz Król- Około 10 miesięcy zajmą prace projektowe, pozostałe blisko 20 to jest realizacja robót, gdzie głównym sercem będzie hala z wyposażeniem technicznym.

CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW. Rozbudowa ul. Zygmunta I Starego możliwa jeszcze w tym roku!

Kolej Aglomeracyjna przewiozła już ponad 70 tysięcy pasażerów

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzej Bittel zaś, zwrócił uwagę na inwestycje kolejowe, które mają miejsce w naszym województwie - Około trzech miliardów złotych to są środki, które inwestujemy w kolej Podkarpacką po to, aby się łatwo komunikować z województwami ościennymi, z Warszawą, czy innymi ważnymi miejscami na mapie naszego kraju. Z kolei korzystają pasażerowie mieszkający na Podkarpaciu, ale też goście i turyści, którzy tutaj chętnie przyjeżdżają. W te inwestycje wpisuje się również Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna bo dostrzegamy to, że może ona w dużej mierze odpowiedzieć na wyzwania związane z klimatem i ekologią. Przejmując kierowców do pociągów możemy ten efekt ekologiczny uzyskać.

Co warto dodać - uruchomiona w styczniu Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna przewiozła już ponad 70 tysięcy pasażerów. Najchętniej z połączenia kolejowego korzystali mieszkańcy Przeworska (26,8 tysiąca osób). Chętnych nie brakowało także w Dębicy (24 tys.) i Strzyżowie (20,8 tys.). Końcem roku uruchomione mają zostać także połączenia między Rzeszowem a Kolbuszową. W roku 2023 zaś, po wybudowaniu linii kolejowej do lotniska, zacząć mają jeździć również pociągi na linii Rzeszów-Jasionka-Rzeszów.

W Rzeszowie powstanie hala technologiczna dla pociągów
Drogowskazy: o przyjaźni i przyjaciołach. TO MATERIAŁ Z CYKLU DOBRZE POSŁUCHAĆ

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie