Choroby odkleszczowe na Podkarpaciu – statystki w 2025 roku
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to najpoważniejsze choroby, które mogą być wywołane ukąszeniem kleszcza. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowa przekazała, że od początku 2025 roku do 31 marca na boreliozę na terenie Podkarpacia zachorowało 160 mieszkańców. To o 6 osób mniej niż w tym samym okresie w poprzednim roku. W porównaniu z danymi z całej Polski widać jednak wzrost. W całej Polsce przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku na boreliozę zachorowało już 2549 Polaków i Polek, a to o 331 więcej przypadków niż w 2024 roku.
Widoczny jest także wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Od początku roku do 31 marca na terenie województwa podkarpackiego zachorowało trzy osoby. W tym samym terminie w poprzednim roku WSSE odnotowała jedynie jedno zachorowanie. W skali całego kraju, wzrost jest znaczący. Od 1 stycznia do 31 marca 2025 roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało 37 osób. To o 24 więcej przypadków niż w tożsamym okresie w 2024 roku.
ZOBACZ: Najlepsze jeziora i zalewy na Podkarpaciu
Jak chronić się przed kleszczami?
Kleszcze stanowią spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto o tym pamiętać i po każdym spacerze, czy pracach w ogrodzie warto przejrzeć swoje ciało i sprawdzić czy nie zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.
Warto pamiętać też o tym, że wczesne usunięcie kleszcza może zabezpieczyć nas przed boreliozą, ale nie przez kleszczowym zapaleniem mózgu. Wirus zostaje „wstrzyknięty” do naszego organizmu wraz z wbiciem się kleszcza w skórę. Szczepiąc się można uchronić się przed KZM.
Jak się chronić przed kleszczem w inny sposób? Przed wyjściem na spacer, na działkę czy do ogrodu należy włożyć jasne ubrania, które ułatwią zauważenie chodzącego po nas kleszcza. Warto zastosować też repelenty, czyli środki odstraszające owady i pajęczaki, które w swoim składzie mają środek chemiczny DEET.
Mapa kleszczy w Polsce
Chcesz sprawdzić czy w twoim regionie jest problem z kleszczami? W sieci każdego roku działa interaktywna mapa, na której widać, gdzie w Polsce jest największy problem z kleszczami. Warto pamiętać, że przy słabej zimie kleszcze są aktywne nawet przez cały rok. Doskonale to widać po liczbie dodanych w ostatnich przypadkach. Na podstawie zgłoszeń szacowane jest także ryzyko, które aktualnie jest „bardzo wysokie”.
Polecany artykuł: