Wizyta duszpasterska to obowiązek proboszcza, który ma za zadanie poznać się z parafianami. Ta tradycja sięga kilkuset lat! Już na początku XVII wieku określono jak takie spotkanie ma wyglądać. Wydany przez biskupa Krakowskiego Bernarda Maciejowskiego list określił zarówno to, jak do kolędy ma przygotować się duszpasterz, a także wierny. Aktualne do dziś „zasady” nie do końca są znane przez parafian. Okazuje się, że wiele osób popełnia błąd. Co więcej, takie zachowanie może zostać uznane przez księdza jako "nieporozumienie".
Robisz to podczas wizyty duszpasterskiej? Popełniasz błąd
Wizyta duszpasterska, potocznie zwana kolędą to coroczny zwyczaj, który praktykowany jest w Polsce od wielu lat. Jak opisują misjonarze św. Wincentego a Paulo, po stronie wiernego jest obowiązek przygotowania: białego obrusa na stole, krucyfiksu, dwóch lub jednej zapalonej świecy, a także wodę święconą i kropidło, czyli przedmiotów umożliwiającym modlitwę. Wśród wymienionych rzeczy brakuje… koperty.
- Ech, niektórzy bardzo powierzchownie patrzą na wizytę duszpasterską. Przez to umyka im sens tego spotkania. Nieporozumieniem jest myślenie tylko o kopercie i postrzeganie kolędy, jako wydarzenia o sensie materialnym. Kapłan nie oczekuje, że osoba przyjmująca go w swoim domu wręczy mu kopertę, czy złoży jakąś ofiarę – czytamy na stronie misjonarzy.
Kolęda 2022. Czy jest obowiązkowa?
Prawo kanoniczne nie przewiduje obowiązku przyjmowania księdza w swoim domu. Dlatego wierni, którzy nie chcą tego robić i nie mają takiej potrzeby - nie muszą. Obowiązek mają za to proboszczowie, których jednym z zadań jest poznanie swoich parafian i zapoznanie się z ich codziennymi problemami.
Kolęda 2022. Jak przebiega wizyta duszpasterska?
Jeżeli zdecydujemy się przyjąć księdza po kolędzie musimy pamiętać o kilku zasadach. Podczas wizyty duszpasterskiej trzeba pamiętać o wyłączeniu telewizora i radia, aby nie zakłócać modlitwy.
- Domownicy gromadzą się na wspólnej modlitwie. Gdy Ksiądz kropi nas wodą święconą czynimy znak krzyża. Na chrześcijańskie pozdrowienie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” odpowiadamy „Na wieki wieków Amen”. Na zawołanie „Pokój temu domowi” odpowiadamy „I wszystkim jego mieszkańcom” – opisują misjonarze.
I dodaję, że „ w czasie wizyty możesz poprosić Księdza o poświęcenie mieszkania/domu”.
Źródło: misjonarzesopot.pl
Polecany artykuł: