Rafał Trzaskowski

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Rafał Trzaskowski spotkał się z Konradem Fijołkiem.

Informacje

Rafał Trzaskowski w Rzeszowie. Udzielił poparcia Konradowi Fijołkowi

2024-04-14 16:00

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poparł w II turze wyborów prezydenta Rzeszowa, urzędującego włodarza miasta Konrada Fijołka. Według Trzaskowskiego, tylko Fijołek dzięki doświadczeniu, które zdobył, będzie potrafił wykorzystać unijne pieniądze - z budżetu UE i z KPO.

Rafał Trzaskowski w Rzeszowie. Spotkał się z Konradem Fijołkiem 

W Rzeszowie w drugiej turze wyborów zmierzą się Konrad Fijołek oraz kandydat PiS Waldemar Szumny. W piątek w stolicy Podkarpacia pojawił się prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski powiedział na konferencji prasowej, że Fijołek musi zwyciężyć, aby było można normalnie współpracować na linii samorząd-rząd.

Na tym nam bardzo zależy. W tych ostatnich ośmiu latach właściwie wszystkie decyzje były upolitycznione. Rząd PiS-u rozdawał pieniądze tylko tym, którzy z nim współpracowali. W tej chwili mamy zupełnie inną sytuację, a mianowicie walczymy o to, żeby finanse samorządów były całkowicie uniezależnione od rządu – mówił.

Przypomniał, że w Ministerstwie Finansów trwają pracę nad skonstruowaniem takiego systemu finansowania samorządów. Trzaskowski powiedział też, że dzięki działaniom rządu odblokowane zostały olbrzymie pieniądze z Unii Europejskiej - 600 mld zł z KPO oraz z właściwego budżetu UE.

One będą służyły inwestycjom. Tylko dobrzy samorządowcy, ci z olbrzymim doświadczeniem, a takie doświadczenie ma Konrad Fijołek będą w stanie te pieniądze wykorzystać, po to żeby ich miasta mogły dalej się rozwijać – powiedział.

Prezydent Warszawy zwrócił też uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Żeby Polska była bezpieczna musimy mieć bardzo silną demokrację, to jest kwestia fundamentalna. Dzisiaj Rzeszów, w pewnym sensie, jest stolicą bezpieczeństwa całej Polski, dlatego tak bardzo ważne jest, żeby miał doświadczonego gospodarza, wypróbowanego, wiarygodnego, bo to jest potrzebne dla bezpieczeństwa – stwierdził Trzaskowski.

Podziękował Fijołkowi za współpracę w ostatnich latach, jak dodał, była ona bliska. Przypomniał, że w 2021 r. razem z innymi samorządowcami z całej Polski poparł Fijołka w przedterminowych wyborach prezydenckich, które odbyły się wówczas w Rzeszowie.

Na koniec Trzaskowski zaapelował do rzeszowian o głosowanie 21 kwietnia na Fijołka.

Konrad Fijołek walczy o poparcie mieszkańców Rzeszowa

Urzędujący prezydent Rzeszowa, podziękował za wsparcie. Jestem twardy, te 2,5 ponad roku nauczyło mnie tego. To był czas niezwykle trudny, ale dałem radę. Dałem radę przede wszystkim dzięki mieszkańcom i z tego, na pewno, jestem dumny. Dzisiaj rzeczywiście mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, tak jesteśmy stolicą bezpieczeństwa. Pokazaliśmy światu, jak chronić siebie, ale także innych – powiedział Fijołek.

Nawiązał również do miejsca konferencji, która odbyła się na ul Podkarpackiej. Powiedział, że zadaniem nr 1 dla niego w nowej kadencji będzie dokończenie budowy południowej obwodnicy Rzeszowa, właśnie od ul. Podkarpackiej do ul. Jana Pawła II. To najważniejsza inwestycja dla Rzeszowa, żeby rozładować korki – dodał.

Fijołek wymienił również inne inwestycje drogowe, które są już realizowane, np. budowę Wisłokostrady czy połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej.

To są przykłady inwestycji, które w tak krótkim czasie ruszyły za mojej kadencji, dlatego właśnie w odróżnieniu od populistów chciałbym powiedzieć, że i na tę inwestycję (południową obwodnicę-PAP) mam pomysł, żeby ją zrobić, a nie obiecywać czy mówić, jak to zrobić” – powiedział. Fijołek zapewnił, że nie obiecuje gruszek na wierzbie. „Mimo że miałem tylko pół kadencji najważniejsze inwestycje ruszyły – powiedział.

Zwracając się na koniec do Trzaskowskiego, jeszcze raz mu podziękował i zapewnił, że nie chcemy oddać tego miasta dla PiS-u.

Konrad Fijołek, popierany przez Platformę Obywatelską, Polskę 2050, Nową Lewicę i partię Zieloni w pierwszej turze uzyskał 37,91 proc. Waldemar Szumny z PiS dostał 23,24 proc. poparcia.

ZOBACZ: W TYCH POWIATACH NA PODKARAPCIU JEST NAJWYŻSZE BEZROBOCIE

Zeznania drugiego z napastników z ul.H.Siemiradzkiego w Rzeszowie