Pył znad Sahary nad Podkarpaciem
W poniedziałek 1 kwietnia obszar przekroczeń poziomu alarmowego obejmował: Przemyśl i powiat przemyski. Zaś obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował takie miasta i powiaty na Podkarpaciu jak: Rzeszów, powiat rzeszowski, powiat dębicki, powiat jasielski, miasto Krosno, powiat krośnieński, powiat mielecki, powiat niżański, powiat stalowowolski, powiat sanocki, miasto Tarnobrzeg.
Powodem złego stanu powietrza był napływ zanieczyszczeń spoza granic kraju - napływ pyłów znad Sahary – informuje GIOŚ.
ZOBACZ: Nowe rezerwaty przyrody na Podkarpaciu. Gdzie mogą powstać?
Do kiedy pył znad Sahary nad Podkarpaciem?
Z komunikatu wydanego przez Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - RWMŚ w Rzeszowie wynika, że gorsza jakość powietrza spowodowana napływem pyłów znad Sahary już minęła.
Nie prognozuje się przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 2.04.2024 r. i dniu 3.04.2024 r. - czytamy w komunikacie GIOŚ.
Nasilenie chorób przez zanieczyszczone powietrze nad Podkarpaciem
W poniedziałek 1 kwietnia był dniem wolnym od pracy. Wielu mieszkańców Podkarpacia zdecydowało się tego dnia na spacer. Gorsza jakość powietrza mogła wpłynąć na ich samopoczucie. Osoby, które cierpią z powodu chorób serca mogły odczuwać np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
Zaś osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogły skarżyć się na nasilenie dolegliwości, kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie ataków astmy.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych – informuje GIOŚ.