Alkomat

i

Autor: Podkarpacka Policja Przeparkowałeś auta na podwórku po piciu alkoholu? Co na to sąd?

Porady

Przeparkował auto na podwórku po wypiciu alkoholu. Co na to sąd? Nie ma żadnych wątpliwości

2024-02-07 10:37

Niektórym może się wydawać, że gdy znajdują się na prywatnym terenie, wolno im więcej. No właśnie, a jak wygląda kwestia przeparkowania auta w sytuacji, kiedy spożywaliśmy alkohol. Sąd nie ma wątpliwości.

Czy przestawienie auta na podwórku po wypiciu alkoholu jest legalne?

Obowiązujące w Polsce prawo bardzo jasno określa kwestię jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Jest ona zakazana w ruchu lądowym. No właśnie, ale co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem? Może być ono szeroko interpretowane, warto zatem zasięgnąć opinii specjalistów. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku wyjaśnia nam, czy zakaz jazdy po spożyciu alkoholu obowiązuje także na terenach prywatnych.

To pokłosie sprawy dotyczącej kierowcy, który po alkoholu przestawił samochód do bramy wyjazdowej, a dalej pojechała nim już inna osoba. Sprawa trafiła do sądu. Podczas procesu dyskutowana była kwestia, czy takie zachowanie kwalifikuje się jako jazda pod wpływem alkoholu. Kierowca został jednak uniewinniony. Co zadecydowało? Wspomniana wcześniej definicja ruchu lądowego.

Decyzja sądu nie pozostawia złudzeń

Jednak jak nietrudno się domyślić, sprawa nie jest taka oczywista. Na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 2009 roku możemy stwierdzić, że ruch lądowy dotyczy nie tylko dróg publicznych czy stref zamieszkania, lecz także wszystkich miejsc ogólnodostępnych. Zatem drogi z ograniczonym ruchem, przeznaczone tylko dla pewnych osób, nie mogą być traktowane jako te, gdzie odbywa się ruch lądowy. Nie możemy zatem stwierdzić, że nasze prywatne podwórko jest ogólnodostępnym miejscem, a zatem nie obowiązują na nim takie zasady, jak na drogach publicznych.

Dla jasności, warto zapoznać się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z 2012 roku.

Wszystkie obszary wskazane w ustawie jako miejsca, w których może odbywać się ruch lądowy, mają pewne wspólne cechy — muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. To prowadzi do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak prywatne podwórko, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów – czytamy.

ZOBACZ: MĘŻCZYŹNI NOSZĄCY TE IMIONA TO NAJGORSI MĘŻOWIE!

Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych