Przełom w sprawie odstrzału niedźwiedzi w Bieszczadach. Nie będzie odstrzału ani przeprowadzki do TPN

2025-07-18 11:01

Nie będzie odstrzału trzech niedźwiedzi w gminie Cisna w województwie podkarpackim – potwierdza nam Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Co więcej, nie ma także planów przeniesienia niedźwiedzi do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gmina Cisna złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie decyzji GDOŚ, dlatego poprzednia decyzja nie podlega wykonaniu.

Przełom w sprawie odstrzału niedźwiedzi w Bieszczadach

i

Autor: Wirestock/ Freepic.com

Nie będzie odstrzału niedźwiedzi w Bieszczadach

Trzy niedźwiedzie, które od miesięcy niepokoją mieszkańców terenu gminy Cisna nie zostaną zastrzelone, ani przewiezione do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gmina Cisna złożyła wniosek o ponowne rozpoznanie decyzji i do tego czasu wcześniejsza decyzja nie podlega wykonaniu.

Podjęte będą działania doraźne i działania systemowe w sprawie niedźwiedzi, będą zaobrożowane i monitorowane, a w razie potrzeby odstraszane – potwierdza Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W zamian szykuje się wiele zmian, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości, w których niedźwiedzie pojawiają się notorycznie. 

Bezpieczeństwo ludzi i ochrona niedźwiedzi na terenie gminy Cisna zostaną wzmocnione, gmina otrzyma wsparcie w rozwiązywaniu problemów z zagrażającymi mieszkańcom niedźwiedziami – zapewnia gmina Cisna.

Podczas spotkania, które odbyło się w urzędzie, przedstawiciele trzech stron: gminy Cisna, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ustalili szczegóły dalszego postępowania.

Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi oraz dobrostan samych niedźwiedzi zakładając, że wspólnym dążeniem jest uchronienie niedźwiedzi przed eliminacją. Wprowadzone zostaną zmiany systemowe, aby te problemy minimalizować w przyszłości, powstanie grupa interwencyjna – informuje gmina.

ZOBACZ: Labirynt w Łopuszce Małej zaprasza! Otwarcie sezonu 2025 już 19 lipca

GDOŚ: szereg zmian w najbliższym czasie

Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GDOŚ zapewnia w rozmowie z naszą redakcją, że zmiana przepisów zapewni między innymi korzystanie z broni gładkolufowej z niepenetracyjną gumową amunicją do skutecznego odstraszania niedźwiedzi.

Tego rodzaju amunicja jest bolesna, płoszy niedźwiedzie, ale nie powoduje u nich trwałych obrażeń – mówi Joanna Niedźwiecka.

Dodaje, że trwają też prace nad zmianą innych przepisów. Jakich?

Wiosną 2026 roku GDOŚ rozpocznie także projekt ochrony niedźwiedzia brunatnego. Projekt ten jest planowany już od jakiegoś czasu i obejmuje działania prewencyjne, takie jak utworzenie specjalnej grupy, której zadaniem będzie reagowanie w przypadkach wystąpienia sytuacji konfliktowych z udziałem niedźwiedzi. Ograniczeniu czynników wabiących na terenach zabudowanych poprzez zabezpieczenie miejsc gromadzenia odpadów, edukacji mieszkańców, a także poprawieniu bazy żerowej w naturalnych siedliskach występowania niedźwiedzi – tłumaczy.

Zapewnia, że „działania takie przyczynią się do zmniejszenia liczby szkód powodowanych przez niedźwiedzie w mieniu, zwiększą bezpieczeństwo ludności, ale przede wszystkim ułatwią ochronę gatunku poprzez zwiększenie akceptacji społecznej”.

Uratowali życie seniorce