Program in vitro w Rzeszowie oficjalnie wystartował

i

Autor: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Program in vitro w Rzeszowie oficjalnie wystartował

2023-01-19 11:46

Centrum leczenia niepłodności Parens zostało oficjalną firmą, która będzie odpowiedzialna za program in vitro w Rzeszowie. Miasto podpisało umowę obowiązującą do końca 2025 roku. Wszystkie pary chętne na wzięcie udziału w projekcie, muszą kierować się do kliniki mieszczącej się przy ulicy Podwisłocze 21.

In vitro w Rzeszowie ruszyło oficjalnie

Firma Parens została oficjalną firmą, która będzie odpowiedzialna za wykonanie programu in vitro w Rzeszowie do końca 2025 roku. Władze miasta przeznaczyły na ten cel 600 tysięcy złotych, a dodatkowe 50 tysięcy pochodzi z tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Za projekt programu odpowiedzialna jest współprzewodnicząca Nowej Lewicy, Patrycja Pawlak-Kamińska.

Na informację o tym, że w naszym mieście znów ruszy program in vitro, czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że do tego grona dołączył Rzeszów - podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Firma z wieloletnim doświadczeniem

Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, w czwartek w imieniu prezydenta oficjalnie przekazała umowę na wykonanie projektu in vitro firmie Parens. Podkreśliła, jak istotny jest problem niepłodności na Podkarpaciu i dodała, że zakontraktowana klinika ma 19-letnie doświadczenie w temacie in vitro, m.in. za sprawą trzyletniego programu Ministerstwa Zdrowia.

Niepłodność to olbrzymi problem, który narasta, a tempo życia, stres, na pewno nam w tym nie pomagają i określa się, że w tej chwili co piąta para boryka się z problemami niepłodności. Dlatego jeszcze raz dziękuję bardzo za taki program i radzie miasta i panu prezydentowi - powiedział podczas przekazania umowy Tadeusz Mazurek, prezes kliniki Parens.

Wszystkie informacje dotyczące programu in vitro, zainteresowane pary mogą uzyskać w klinice Parens osobiście przy ul. Podwisłocze 21, dzwoniąc pod numer 509 108 109 lub pisząc na adres: [email protected]. Ważne informacje znaleźć można także na stronie internetowej parens.rzeszow.pl.

Zainteresowane pary będą zgłaszać się do nas do ośrodka i na tym etapie wstępnie będziemy weryfikować spełnianie podstawowych kryteriów przystąpienia do programu. Każda para będzie uprzedzona wcześniej przez naszą stronę internetową, kiedy może się zgłaszać i w jaki sposób ta rekrutacja będzie przeprowadzona - zapewnia Barbara Majewska-Maj, manager kliniki Parens.

Klinika zweryfikuje zainteresowane pary

Manager kliniki Parens informuje także, że kolejny etap to weryfikacja pod kątem medycznym przeprowadzona przez lekarzy w klinice. Przebiega ona pod ścisłą kontrolą Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i w oparciu o Ustawę o leczeniu niepłodności. Każda para zostanie poinformowana wcześniej, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, aby proces weryfikacji przebiegł sprawnie. Następnie klinika składa wniosek do urzędu miasta.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej z urzędu, będziemy informować niezwłocznie każdą parę o wynikach kwalifikacji. Tutaj dla większości par, mam nadzieję, rozpocznie się proces leczenia - wyjaśnia Barbara Majewska-Maj.

Ćwiczenia kontrterrorystów i żołnierzy z Rzeszowa i Gliwic