Spis treści
- Zmiana czasu z letniego na zimowy
- Wyższa pensja w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy
- Które branże będą pracować dłużej?
Zmiana czasu z letniego na zimowy
Coroczna zmiana czasu z letniego na zimowy już coraz bliżej. Tradycyjnie przypadnie ona na ostatnią niedzielę października. W tym roku zegarki o godzinę do tyłu przestawimy w noc z 28 na 29 października. Co z pracownikami, którzy przez przesunięcie wskazówek z 3 na 2 w nocy, spędzą w pracy godzinę dłużej?
Wyższa pensja w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy
Jak się okazuje, w kodeksie pracy uwzględniono sytuację, w której pracowników zmiana czasu z letniego na zimowy zastanie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Co w takim przypadku? Ma w nim zastosowanie art. 80 kodeksu pracy. Zgodnie z jego zapisem pracodawca musi zapłacić pracownikowi za dodatkowy przepracowany czas. Za ponadprogramową godzinę w przypadku zmiany czasu pracownik otrzymać powinien nie tylko podstawową stawkę, ale też dodatek. Jego wysokość - w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy - wynieść może nawet 100 procent pensji pracownika. Warunkiem jest to, że pracował on w nocy w godzinach nadliczbowych.
Które branże będą pracować dłużej?
Zmianę czasu z letniego na zimowy najmocniej odczują pracownicy kilku branż. Mowa tu o ochronie zdrowia, transporcie i komunikacji, bezpieczeństwa i ochrony, a także zatrudnieni i w sektorze rolnictwa, hodowli i przemysłu.
Oznacza to, że m.in. ratownicy medyczni, kierowcy autobusów, wojskowi czy policjanci będą mogli liczyć na wyższą wypłatę w związku z nadprogramową godziną pracy w niedzielę.