Kto może oddać osocze? Są to osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Co więcej, od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni. Dawcą osocza mogą być osoby w wieku od 18-60 lat, które w przeszłości nie otrzymały transfuzji krwi lub jej składników.
Jeśli spełniacie te wymagania koniecznie zadzwońcie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 14 - tel.: 17 867 20 33. W czasie rozmowy dowiecie się czy nie ma przeciwwskazań do oddania osocza. Ustalony zostanie także termin i miejsce jego pobrania.
Jak pobierane jest osocze ?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.
Co dalej dzieje się z osoczem ?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.