Pomnik w Rzeszowie jest rasistowski? W sieci krąży wideo podpisane jako BBC. Prawda czy FAKE? [WIDEO]

i

Autor: Facebook screen wideo

Pomnik w Rzeszowie jest rasistowski? W sieci krąży wideo podpisane jako BBC [WIDEO]

2020-06-26 11:54

O wideo z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, który miał być rzekomo wyemitowany w BBC szybko zrobiło się głośno w stolicy Podkarpacia. Materiał jest na ustach wielu mieszkańców. Pojawił się nawet na lokalnych grupach na Facebooku. Czy można w niego wierzyć?

Fake news o pomniku w Rzeszowie

Wideo zatytułowane "Racist monument in Poland" z logo BBC krąży w sieci już od kilku dni. Kontrowersyjny materiał przedstawia rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego. W filmiku widać też ciemnoskórego mężczyznę, który ma być oburzony momumentem, bo ten, jego zdaniem, przypomina narządowy płciowe czarnoskórej kobiety.

Filmik prezentuje na swoim profilu FB między innymi Instytut Prawdy Niepoprawnej Poltycznie. Czy wideo jest prawdziwe?

Sam instytut pisze, że materiał to "political fiction". Jest skonstruowany jak typowy fake news. Nigdzie na stronie BBC nie można znaleć o nim choćby wzmianki, próżno szukać ich też w innych wiarygodnych źródłach. Do tego wątpliwości może budzić autor wypowiedzi - ten nie został bowiem podpisany, nie wiadomo zatem, kim jest. Do tego nie używa nazwy pomnika - może zatem wypowiadać się o zupełnie innym monumencie, a jego wypowiedź może być przypadkowo dołożona do filmiku.

Mieszkańcy Rzeszowa nie powinni zatem traktować chętnie cytowanego materiału poważnie.

Czy znasz gwarę rzeszowską?

Pytanie 1 z 10
PACIARA to:

Fake newsy w sieci

Pamiętajmy, że w sieci poza sprawdzonymi informacjami, łatwo zaleźć też fake newsy. Wikipedia definuje je w następujący sposób:

"Fake news – fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych (...) Termin fake news (...) odnosi się do informacji, które nie mają pokrycia w rzeczywistości, jednak mimo to są przedstawiane jako prawdziwe w wiadomościach bądź portalach społecznościowych".

Fake newsami mogą być nie tylko teksty, ale także zdjęcia - na przykład udające jakieś miejsce zdarzenia, czy materiały wideo, jak w przypadku filmiku o pomniku w Rzeszowie.

Warto zatem korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, a w przypadkach wątpliwych sprawdzać, czy ktoś nie próbuje nas oszukać.

Autobus spadł z wiaduktu! Dramatyczna relacja świadka.
Posłuchaj o diecie w chorobie Hashimoto. Jakie produkty warto jeść, jakie lepiej odstawić? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.