Walka o Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie trwa
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przez wiele miesięcy zabiegał u zakonników o przekazanie miastu nieruchomości pod postacią Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Po wielu spotkaniach i dyskusjach bernardyni (poprzedni właściciele) przekazali monument Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, któremu bliżej do rozpoczęcia prac rozbiórkowych, niż do zachowania pomnika, czego oczekiwałaby władze miasta.
Do 8 sierpnia 2024 roku trwał impas. Tego dnia Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie został wpisany do rejestru zabytków, co oddaliło go od ewentualnego wyburzenia. Od tej decyzji mógł odwołać się nowy właściciel i to zrobił. Stąd prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek od razu zlecił w biurze rozwoju miasta stworzenie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla 6-arowej działki, na której znajduje się m.in. pomnik. We wtorek 24 września 2024 roku nad tym planem głosowali miejscy radni.
ZOBACZ: „Ponad podziałami” – nowy szlak turystyczny na Podkarpaciu
Radni za planem prezydenta Rzeszowa
Na sesji Rady Miasta Rzeszowa, 24 września radni poprali projekt uchwały przygotowany przez prezydenta Konrada Fijołka i jego służby. .
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla pomnika i działek pod nim został uchwalony. Pomnik jest zabezpieczony, ponieważ w tym planie wpisano go, jako element stały dla tego miejsca, a ponadto zapisano, że teren wokół niego jest przestrzenią publiczną i ogólnodostępną – mówi Artur Gernand.
15. radnych z klubów Rozwój Rzeszowa, PO i Razem dla Rzeszowa poparło plan prezydenta Konrada Fijołka. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości