Grypa

i

Autor: Pixabay Grypa

Pomidorowa grypa szybko się rozprzestrzenia. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

2022-08-24 14:37

Pomidorowa grypa – tak nazwano nową chorobę, która atakuje głównie dzieci do 5 roku życia. Coraz więcej przypadków odnotowuje się w Indiach. Swoją nazwę zawdzięcza objawom, które powoduje, a są nimi bolesne, czerwone pęcherze, które mogą osiągać rozmiar pomidorów.

Pomidorowa grypa atakuje dzieci

Pomidorowa grypa, zwana też pomidorową gorączką została wykryta w maju w południowych Indiach w stanie Kerala. Aktualnie choroba rozprzestrzenia się, bo lokalne media podają, że nowe przypadki wykryto w kolejnych dwóch indyjskich stanach: Tamil Nadu i Odsiha. Tylko do 26 lipca w samej Kerali chorobę zdiagnozowano u 82 dzieci, wszystkie były poniżej 5 roku życia. Za to w Tamil Nadu oraz Odisha potwierdzono również przypadki śmiertelne u nieco starszych, 9-letnich dzieci. Czym jest pomidorowa grypa i jakie ma objawy?

Pomidorowa grypa. Jakie objawy?

Pomidorowa grypa jest wyjątkowo zakaźna. Wśród głównych objawów wymienia się bolesne, czerwone pęcherze, które wraz z postępem choroby rosną, nawet do rozmiarów pomidora. Oprócz tego wśród symptomów choroby są także: wysoka gorączka, kaszel, katar, nudności, biegunkę i ból głowy.

Objawy mogą utrzymywać się około tygodnia, a ustępują po 10 dniach. Mimo że choroba nie jest uznawana za niebezpieczną, to problemy mogą pojawić się w następstwie poważnego odwodnienia, do którego może dojść u zakażonych.

Stan alarmowy na Czarnej Wodzie w Rogowie Sobóckim.

Pomidorowa grypa. Sposób rozprzestrzeniania się choroby i diagnoza

Grypa rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z chorym, najprawdopodobniej drogą kropelkową. Dotychczasowe ustalenia na temat nowej choroby mówią, że jest ona wywoływana koksakiwirusem. Jest to rodzaj enterowirusów wywołujących między innymi chorobę polio. Według pisma medycznego "Lancet" pomidorowa grypa może być efektem ubocznym choroby chikungunya lub dengi.

Pomidorowa grypa. Jak się chronić przed zakażeniem?

Hinduscy lekarze zalecają, by rodzice małych dzieci zwracali szczególną uwagę na dbanie o przestrzeganie podstawowych zasad higieny - częste mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego i unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi