Polica karze kierowców za złe używanie lewej manetki. Lepiej tego nie robić!

i

Autor: Fot. Pexels.com

Porady

Policja karze kierowców za złe używanie lewej manetki. Lepiej tego nie robić!

2023-10-12 10:15

Osoby często podróżujące autostradami z pewnością znają to zjawisko. Szybko jadące lewym pasem auto pogania wolniejszych kierowców za pomocą mrugania długimi światłami, używając do tego lewej manetki przy kierownicy. Wprawdzie nie prowadzi to do groźnych sytuacji, ale jest traktowane jako drogowa agresja. Lepiej tego nie róbcie. Reakcja policji może być szybka i surowa.

Spis treści

  1. Używasz tak lewej manetki? Lepiej tego nie rób
  2. Co grozi za nieuzasadnione użycie świateł drogowych?

Używasz tak lewej manetki? Lepiej tego nie rób

Światła drogowe, bardzo często nazywane światłami długimi, mogą być używane przez kierowców tylko w określonych sytuacjach. Włączamy je po zmierzchu, na nieoświetlonych odcinkach drogi, gdzie widoczność jest znacząco ograniczona. Należy jednak pamiętać, że gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny kierowca lub rowerzysta, a także gdy poboczem porusza się pieszy, musimy wyłączyć światła drogowe. Powód jest prosty. Oślepiają one innych uczestników ruchu, co może prowadzić do groźnych sytuacji. W Prawie o ruchu drogowym znajdziemy specjalny artykuł mówiący o tym:

W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.

Przepisy zatem jasno regulują kiedy i w jakich sytuacjach wolno nam używać świateł drogowych. Niektórzy kierowcy jednak niewiele robią sobie z obowiązującego prawa i sami decydują, w jaki sposób można używać długich świateł. Często spotykanym zjawiskiem na polskich autostradach jest poganianie wolniej jadących lewem pasem kierowców. Niektórzy chcą w ten sposób wymusić zjazd na prawy pas i szybsze wyprzedzenie innych. Wprawdzie lewy pas służy tylko do wyprzedzania i jego blokowanie jest niedozwolone, jednak wypraszanie kierowców jadących wolniej od nas, którzy także wykonują manewr wyprzedzania, jest niedozwolone. Może nas za to spotkać mandat. Inni kierowcy mogą nas na przykład nagrać i przekazać wideo policji. Możemy też spotkać się z nieoznakowanym patrolem. Niedozwolone jest także używanie długich świateł w celu ostrzegania innych kierowców przed kontrolą policji.

Co grozi za nieuzasadnione użycie świateł drogowych?

Jeśli będziemy ostrzegać innych za pomocą długich świateł na przykład przed kontrolą prędkości, w sytuacji, gdy policja zobaczy nasze zachowanie, możemy otrzymać mandat za nieuzasadnione korzystanie ze świateł drogowych. W sytuacji, kiedy mrugamy i przeganiamy kierowców z lewego pasa, nasz czyn może zostać potraktowany jako agresja drogowa. Wówczas kara może okazać się już dużo poważniejsza.

Mandat za niewłaściwe i nieuzasadnione używanie świateł drogowych, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem wynosi 200 złotych i 3 punty karne. Jeżeli policja uzna, że nasze zachowanie to także wykroczenie przeciwko innym przepisom, sprawa może trafić do sądu, a wówczas kara grzywny może wynieść nawet 3000 złotych. Zapis mówiący o tym znajdziemy w kodeksie wykroczeń.

Właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany – czytamy.

ZOBACZ: ŚMIERTELNY WYPADEK NA A4 NA PODKARPACIU 

Nocny wypadek na autostradzie A4