Ponad 8 wymazów w ciągu godziny - tyle badań wykonują najsprawniej działające punkty drive-thru na Podkarpaciu. Osoby posiadające zlecenie na badanie wystawione przez lekarza lub inspekcję sanitarną, mogą je wykonać w dowolnym punkcie pobrań zwanych drive-thru. To określenie oznacza często badanie bez wysiadania z samochodu.
- Pamiętajmy, że badanie należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia zlecenia testu przez lekarza POZ podlegamy 10 dniowej kwarantannie (mamy jednak prawo opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu). Jeżeli wynik testu będzie negatywny i laboratorium wpisze go do systemu, zostaniemy automatycznie zwolnieni z kwarantanny - informuje Rafał Śliż z podkarpackiego oddziału NFZ.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeżeli nie posiadamy dowodu osobistego (nie mamy nr PESEL), w zleceniu zostanie wpisana np. seria i nr paszportu. Nie musimy znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku, choć jego posiadanie przyspiesza często pracę osób w punkcie pobrań.
Jak się przygotować do badania?
Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer podawaliśmy osobie wystawiającej skierowanie na badanie).
Minimum 2 godziny przed badaniem:
- nie należy spożywać posiłków,
- nie pić,
- nie żuć gumy,
- nie płukać jamy ustnej i nosa,
- nie myć zębów,
- nie przyjmować leków,
- nie palić papierosów.
Jak otrzymać wynik?
Nasz wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. Wynik widzi również nasz lekarz POZ. O wyniku badania powinna poinformować nas zatem przychodnia POZ, w której świadczeń udziela nasz lekarz rodzinny.
Gdzie najmniej badań wykonuje się w ciągu godziny?
Wykaz wszystkich punktów wraz z numerami telefonów znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.
- Na terenie Podkarpacia jest ich 31. W Rzeszowie przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, wg ostatnich danych wykonywane było najmniej badań w ciągu godziny. Najwięcej badań wykonuje Szpital Specjalistyczny w Brzozowie i Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie – ponad 8 badań w ciągu godziny - wyjaśnia Śliż.