Sposoby na przepicie czyli recepta na kaca

i

Autor: Getty Images Sprawdź, jak sobie poradzić, gdy za dużo wypiejesz

Podkarpacie: Za kilka dni e-skierowania będą obowiązkowe. Na czym polegają?

2020-12-29 14:50

E-skierowanie jest to kolejny elektroniczny dokument wprowadzony zaraz po e-recepcie. Dzięki temu pacjent może otrzymać swoje skierowanie na leczenie specjalistyczne lub do szpitala również w postaci cyfrowej. Do 8 stycznia 2021 roku, będzie można korzystać również z papierowej wersji skierowania. Po tym czasie, zgodnie z założeniami, wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań będą funkcjonowały wyłącznie w postaci cyfrowej.

Do końca października 2020 r. 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów. Dynamika przyrostu nowych e-skierowań w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła.

Tylko w październiku wystawiono prawie tyle samo elektronicznych skierowań, co w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku. Przełomowy moment nastąpił w lipcu br. w porównaniu z czerwcem – wystawiono wtedy prawie 6 razy więcej tych elektronicznych dokumentów.

Warto pamiętać, że e-skierowania przynoszą realne korzyści szczególnie w warunkach pandemii, gdyż pozwalają m.in. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady na kolejną wizytę czy badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację bez konieczności osobistego dostarczania skierowania.

Wykaz placówek, które wystawiają i realizują e-skierowania dostępny jest na stronie https://www.pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie.

W województwie podkarpackim już 280 podmiotów wystawia e-skierowanie (dane z 27 grudnia). Najwięcej elektronicznych skierowań wystawili lekarze w wieku od 50 do 59 lat – ponad 1,1 mln. Natomiast najliczniejszą grupą pacjentów, którzy je otrzymali, stanowiły osoby powyżej 60. roku życia – ponad 350 tys. Najwięcej e-skierowań jest wystawianych do poradni urazowo-ortopedycznej, okulistycznej oraz chirurgii ogólnej.

Na co wystawia się e-skierowanie? Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku będą obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak:

- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. poradnia okulistyczna czy ortopedyczna),- leczenie szpitalne w szpitalu,- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,- badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Na pozostałe świadczenia medyczne, skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej.

POSŁUCHAJ: Sylwester w Przemyślu. Co planuje miasto? Mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla
Inauguracja nowego połączenia Rzeszów-Eindhoven