komunia

i

Autor: pixabay.com

Porady

Podatek od prezentów na Komunię Świętą. Powyżej tej kwoty musisz go zapłacić

2024-06-28 14:37

Sezon komunijny 2024 zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, niedługo rozpocznie się okres komunijny. Dzieciom kojarzy się on z wyczekiwanymi prezentami, ale rodzicom może przynieść niemałe problemy. Jak się okazuje, od niektórych prezentów trzeba zapłacić podatek.

Ile wynosi podatek od prezentu na Komunię Świętą? 

Już niebawem rozpocznie się okres pierwszych komunii. Dla dzieci powinien być to przyjemny czas. To z pewnością ważne wydarzenie w życiu, zarówno ze względów religijnych, jak i tych bardziej przyziemnych. Uroczystość wiąże się bowiem z dużą liczbą prezentów, które, jak się okazuje, mogą jednak przysporzyć sporo problemów. Nie mówimy tutaj o dzieciach, które zapewne będą cieszyć się podarkami, ale o rodzicach. Jak zauważa portal Fakt.pl, od niektórych prezentów trzeba bowiem zapłacić podatek.

Prezent, według przepisów, uważany jest za darowiznę. Jeśli zatem wartość wszystkich darowizn  przekroczy konkretną kwotę, nie ma możliwości uchylenia się od obowiązku zapłacenia podatku. O jakich kwotach mowa? Suma, jaką musi przekroczyć wartość prezentu, uzależniona jest od stopnia spokrewnienia darczyńcy z obdarowanym. Obowiązujące przepisy  mówią o następujących limitach:

  • 36 120 zł -  w pierwszej grupie podatkowej, do której zaliczają: się małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, a także zięć, synowa i teściowie.
  • 27 090 zł - w drugiej grupie podatkowej, do której należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
  • 18 060 zł - w trzeciej grupie podatkowej, do której zaliczają się spokrewnieni w dalszym kręgu (kuzyni, rodzina macochy lub ojczyma) i osoby niespokrewnione.

Czy darowizny mogą się sumować?

Nie tak dawno można było usłyszeć o pomyśle, aby darowizny wręczone przez różnych darczyńców sumowały się. Wówczas suma prezentów mogłaby sprawić, że rodzice dzieci przystępujących do komunii musieliby zapłacić podatek. Ostatecznie jednak nie zdecydowano się na wprowadzenie tych zasad, gdyż objęłyby one również internetowe zbiórki na leczenie.  

W przypadku, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, istotny może być sposób, w jaki je przekażemy. Wydaje się, że dużo rozsądniejszym pomysłem będzie wykonanie przelewu bankowego, niż wręczanie gotówki w kopercie. 

 

ZOBACZ: JAKI PREZENT NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ? MODNE UPOMINKI W 2024 ROKU

Maria przeszła wspaniałą metamorfozę. Tak schudła Królowa turnusu!