Pieniądze

i

Autor: freepik.com Po 50 tysięcy na firmę w Rzeszowie.

Informacje

Po 50 tysięcy na firmę na Podkarpaciu. Kto może postarać się o pieniądze?

2025-01-03 15:26

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie ogłosił nabór do projektu „Aktywizacja zawodowa osób młodych bezrobotnych w wieku 18-29 lat, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości". Wszyscy zainteresowani mogą złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy na podjęcie działalności gospodarczej. Do kiedy trzeba to zrobić? Jak wyglądają szczegóły? Informuje o tym Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Prawie 50 tysięcy na rozpoczęcie własnego biznesu na Podkarpaciu. Kto może się starać o pieniądze?

W projekcie mogą wziąć udział osoby w wieku 18-29 lat mieszkające w województwie Podkarpackim, które są zarejestrowane jako bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy. Zgodnie z zasadami naboru ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej będą udzielane w kwocie nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli 48.969,72 zł. Łączna pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel to 19 502 760,00 zł.

Podczas rekrutacji, preferowanymi grupami, które otrzymają dodatkowe punkty, są osoby zamieszkujące obszary objęte Programem Strategicznym Rozwoju Bieszczad, Programem dla Rozwoju Roztocza oraz Inicjatywą Czwórmiasto. Dodatkowe punkty zostaną przyznane także mieszkańcom miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, np. Przemyśla, Sanoka, Jasła, Jarosławia, Stalowej Woli czy Tarnobrzega.

Cel projektu to aktywizacja zawodowa młodych mieszkańców Podkarpacia. Do 31 grudnia 2029 planowane jest udzielenie minimum 2740 dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu – przekazuje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

W jakim terminie będzie można składać wnioski?

Dokumenty rekrutacyjne przyjmowane będą w dniach od 27.01.2025 r. do 31.01.2025 r. w godzinach 8.00-15.00. Będzie można je złożyć w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie przy ulicy Adama Stanisława Naruszewicza 11, a także w oddziałach zamiejscowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy: w Krośnie przy ulicy Augusta Lewakowskiego 27A, w Przemyślu przy ulicy Tadeusza Kościuszki 2 oraz w Tarnobrzegu przy ulicy 1-go Maja 4a – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze?

Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w projekcie, muszą dopełnić odpowiednich formalności. Jakie konkretnie dokumenty będą potrzebne przy składaniu wniosku?

Należy wypełnić formularz rekrutacyjny do udziału w projekcie, do którego trzeba dołączyć następujące załączniki:

  • Zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy potwierdzające fakt zarejestrowania oraz okres zarejestrowania – o okresach zarejestrowania w przeciągu ostatnich min. 24 miesięcy (Zaświadczenie powinno być wydane nie wcześniej niż na 30 dni kalendarzowych przed dniem złożenia formularza),
  • Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (kopia) wydane przez właściwy organ – dotyczy wyłącznie osób powołujących się dodatkowo na status osoby niepełnosprawnej.

Wymagany jest także wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Zaplanowane formy wsparcia to m.in. identyfikacja potrzeb i opracowanie indywidualnego planu działania, ocena umiejętności cyfrowych i w razie potrzeby, podniesienie poziomu tych kompetencji, szkolenie z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, a także przyznanie jednorazowych środków na jej założenie – przekazuje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Przykładowe i częste typy zakładanych działalności to:

  • Usługi w zakresie zabiegów kosmetycznych, fryzjerstwa, stylizacji paznokci;
  • Branża budowlana;
  • Wykonywania instalacji elektrycznych;
  • Obróbka mechaniczna elementów metalowych;
  • Usługi finansowo-księgowe;
  • Sektor IT.

W 2024 roku WUP w Rzeszowie ogłosił już dwa nabory na wnioski w ramach projektu. W pierwszym (pula 6,8 mln zł) wpłynęło 179 zgłoszeń, ocenie podlegało 161 wniosków, 96 zostało ocenionych pozytywnie. Podpisano 82 umowy na przyznanie środków na działalność gospodarczą. Wszystkie osoby rozpoczęły prowadzenie swoich firm. W drugim naborze (15,7 mln zł) wpłynęło 304 zgłoszenia do projektu, z czego 231 osób zakwalifikowano do udziału. Zakończyły się spotkania z doradcami zawodowymi, kolejne kroki to 5-dniowe szkolenie ABC przedsiębiorczości, szkolenie z kompetencji cyfrowych i podpisanie umów na przyznanie środków – informuje WUP w Rzeszowie.

ZOBACZ: Jak się żyje w Bieszczadach?

Praca w Biedronce to koszmar. Kierowniczka kazała sprzedawać przeterminowane mięso. "Co ja mogę zrobić?"