Płoszenie nie przyniosło efektów. Gmina Cisna ma zgodę na odstrzał niedźwiedzi

2025-07-09 10:35

Trzy niedźwiedzie mogą zostać odstrzelone w gminie Cisna (pow. leski) na Podkarpaciu. Zgodę wydała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Wcześniejsze przesiedlanie kłopotliwych osobników nie przyniosło efektu – argumentuje GDOŚ.

Gmina Cisna ma zgodę na odstrzał niedźwiedzi

i

Autor: kamchatka/ Freepic.com

Gmina Cisna ma zgodę na odstrzał niedźwiedzi

Decyzja zapadła w poniedziałek, 7 lipca. "Jest odpowiedzią na zgłoszoną przez lokalne władze potrzebę eliminacji zagrożenia, jakie niedźwiedzie mogą stanowić dla bezpieczeństwa publicznego. Poprzedziła ją szczegółowa analiza sytuacji oraz narastająca liczba incydentów spowodowanych przez te osobniki” - poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Pozwolenie na odstrzał niedźwiedzi zostało wydane ponieważ płoszenie odstraszanie i odławianie tych ssaków nie przyniosło oczekiwanych skutków. GDOŚ podkreśla przy tym, że odstrzał to zawsze ostateczność.

Działania mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, nie naruszając przy tym zasad ochrony przyrody – podkreślono w komunikacie.

ZOBACZ: Ponad tysiąc interwencji straży pożarnej po nawałnicach. Najbardziej ucierpiało południe kraju

Decyzja ważna przez 1,5 roku

Decyzja ważna jest do końca grudnia 2026 roku. Z zastrzeżeniem, że celem mogą być tylko „osobniki zbliżające się do ludzi bądź penetrujące regularnie siedziby lub siedliska ludzkie, stwarzając tym samym realne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Gminy Cisna”.

Argumentem dla GDOŚ była liczba i charakter incydentów z udziałem niedźwiedzi na obszarach zabudowanych.

Świadczą o stwarzaniu realnego niebezpieczeństwa dla człowieka i jego mienia oraz mają charakter cykliczny. Intensywność incydentów z udziałem konkretnych niedźwiedzi rośnie – napisano w uzasadnieniu.

Mimo, że mieszkańcy Cisnej prawidłowo chronią swoje mienie przed zagrożeniami.

Wszystkie zgłoszone incydenty polegały na przemieszczaniu się i żerowaniu niedźwiedzi w odległości mniejszej niż 50 metrów od ludzi bądź zabudowań mieszkalnych -  stwierdziła we wcześniej wydanej opinii Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Niedźwiedź brunatny jest pod ochroną, jednocześnie należy do gatunków zwierząt najbardziej niebezpiecznych dla człowieka. Jak informuje GDOŚ, na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku – jeden przypadek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na terenach leśnych, gdy człowiek zaskoczy niedźwiedzia lub znajdzie się zbyt blisko gawry.

Po Nawałnicy w Głuchowie rodzina straciła dach nad głową