Piękny i trujący motyl w Bieszczadach. Leśnicy: zawiera cyjanowodór

2025-07-18 12:50

Kraśnik sześcioplamek to piękny motyl, którego ciężko przeoczyć. Czarne błyszczące skrzydła z czerwonymi plamami robią ogromne wrażenie.- Ale te kolory to nie moda, tylko ostrzeżenie – informują leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska na Podkarpaciu. Kraśnik szcześcioplamek to motyl, który zawiera groźną truciznę, a dokładnie cyjanowodór.

Piękny i trujący motyl w Bieszczadach

i

Autor: Fot. Patrycja Szczepańska/Nadleśnictwo Lutowiska/ Materiały prasowe
  • Leśnicy z Lutowisk ostrzegają przed motylem, którego można spotkać na łąkach i w lasach Podkarpacia.
  • Kraśnik sześcioplamek, choć piękny i błyszczący, jest trujący i zawiera cyjanowodór.
  • Jego jaskrawe kolory i zdolność udawania martwego to mechanizmy obronne.

Ten motyl jest niebezpieczny

Leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska położonego na terenie województwa podkarpackiego podzielili się informacjami na temat nietypowego motyla, którego możemy spotkać przechadzając się po łąkach i lasach. Mowa o kraśniku szcześcioplamku, który jest „błyszczący i trujący”.

Wśród letnich łąk trudno go przeoczyć. Czarne, błyszczące skrzydła z czerwonymi plamami robią wrażenie. Ale te kolory to nie moda, tylko ostrzeżenie. Kraśnik sześcioplamek (Zygaena filipendulae) zawiera cyjanowodór – groźną truciznę, która może wywołać objawy zatrucia u każdego drapieżnika, który się na niego połakomi – piszą leśnicy.

Jak dodają, „choć wygląda jak motylowa biżuteria, to twardziel: nie dość, że trujący, to potrafi jeszcze udawać martwego, gdy coś mu zagraża”.

Po zimie spędzonej pod liśćmi gąsienice przeobrażają się w dorosłe motyle i ruszają w łąkowy świat. Niech was nie zmyli rozmiar – ten mały motyl to mistrz przetrwania z wielką osobowością – podkreślają leśnicy.

Garść wiedzy o kraśniku szcześcioplamku

Kraśnik sześcioplamek to pospolity gatunek motyla dziennego. Występuje w Europie, a najczęściej spotkamy go na torfowiskach i wrzosowiskach, najwyżej do 2000 m n.p.m. Ten owad lubi nasłonecznione miejsca, głównie stoki, gdzie żywi się m.in. nektarem i żeruje na roślinach.

Jego charakterystyczną cechą rozpoznawczą jest wzór na skrzydłach, czyli sześć czerwonych plam na każdym z nich. To właśnie ubarwienie kraśnika ostrzega innych o tym, że jest on niejadalny. W barwinku ma bowiem trujące związki cyjanowe. Sam kraśnik jest odporny na działanie innych trucizn.

ZOBACZ: Zabytkowe podkarpackie cerkwie – obiekty, które warto odwiedzić w wakacje

Eska Summer City w PKL Solina