Podkarpacie - krajobraz

i

Autor: pixabay.com Nowe rezerwaty przyrody na Podkarpaciu.

Informacje

Pięć nowych rezerwatów przyrody na Podkarpaciu. Wiemy, gdzie powstaną

2024-11-16 15:25

Z okazji stulecia istnienia Lasy Państwowe chcą stworzyć 100 nowych rezerwatów przyrody na terenie całego kraju. Spora część z całej puli przypada Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W ramach inicjatywy, na Podkarpaciu zgłoszonych zostało 17 rezerwatów. A ile i w jakich miejscach powstanie?

Nowe rezerwaty przyrody na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu ma powstać pięć nowych rezerwatów przyrody. Ma to związek z inicjatywą „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. 

W ramach inicjatywy zgłoszonych zostało do nas 17 rezerwatów. W trakcie wizji terenowych ostatecznie wybraliśmy kilka. Pierwsze pięć zostało poddanych zostało do konsultacji społecznych. Prawdopodobnie to jest te pięć rezerwatów, które być może do końca tego roku uda nam się utworzyć – mówi nam Łukasz Lis, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Planowane rezerwaty będą znajdować się przede wszystkim na południu Podkarpacia. To jednak nie zaskakuje, gdyż właśnie ta część naszego województwa jest wyjątkowa pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. - Niemniej jednak, co nas bardzo cieszy, mamy też rezerwat z północy. Chodzi tutaj o gminę Zaklików – podkreśla Łukasz Lis.

To tutaj powstaną planowane rezerwaty przyrody na Podkarpaciu 

Gdzie powstaną planowane rezerwaty przyrody w województwie podkarpackim? W ramach inicjatywy "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" mają one powstać w pięciu miejscach:

1. Dolina Jodłówki - Zaklików 

  • Obszar cenny przyrodniczo ze względu na występowanie dobrze wykształconych siedlisk wodozależnych w postaci borów bagiennych i wilgotnych z fragmentami wyżynnego boru jodłowego.

2. Krzeczkowski Mur - Krasiczyn

  • Obszar o wyjątkowych cechach geologicznych i krajobrazowych, był przedmiotem zainteresowania naukowego. Dodatkowym walorem obiektu jest występowanie na stromych, zalesionych skarpach języcznika zwyczajnego - gatunku paproci objętej ochroną ścisłą. 

3. Dolina Olchowatego (Zwięzło w Dolinie Olchowatego) - Komańcza

  • Projektowany rezerwat przyrody obejmuje dolinę potoku Olchowatego, prawego dopływu Osławy, wypływającego spod szczytu Chryszczatej oraz rozległy teren osuwiska, które przyczyniło się do powstania jeziorek Duszatyńskich. 

4. Dziurkowiec - Cisna

  • Projektowany rezerwat przyrody obejmuje malowniczą mozaikę płatów jaworzyny ziołorośłowej oraz połoninowych zioło- i traworośli. 

5. Przełom Strwiąża - Ustrzyki Dolne 

  • Projektowany rezerwat przyrody obejmuje przełomowy odcinek rzeki Strwiąż, należącej do zlewni Morza Czarnego, porośnięty drzewostanem o wysokim walorze krajobrazowym i przyrodniczym.

ZOBACZ: BÓBRKA - WIEŚ NA PODKARPACIU 

Podkarpacie. Uroczy gest policjantów dla dzieci
Dlaczego miasta bez drzew nie przetrwają? DROGOWSKAZY
Człowiek na Ziemi bez drzew nie przetrwa. Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości. Świadomość tego mają mieszkańcy osiedla Stara Miłosna w Warszawie, którzy walczą o każde drzewo wytypowane przez lokalnych urzędników do wycięcia. W tym celu zawiązali lokalną inicjatywę, która wskazuje błędy, pochopne i niezrozumiałe decyzje władz samorządowych związane z planowaniem infrastruktury i rozbudową osiedla, decyzje, które wiążą się z eliminacją zielni z przestrzeni miasta. Czy Polacy drzew nie lubią? Co drzewom zawdzięczamy i dlaczego bez nich nie przetrwamy? Dlaczego drzewa zasługują na szczególną ochronę w miastach? I jak ta ochrona wygląda w praktyce? Gośćmi Michała Poklękowskiego są Małgorzata Olejniczak i Sebastian Olszta z lokalnej inicjatywy "Stara Miłosna Dla Drzew",
Drogowskazy