Latem 2022 roku w Polsce zrobiło się głośno o ławkach patriotycznych, które momentalnie stały się hitem w Internecie. Były ustawione na podeście w kształcie konturu Polski. Dostępna dla wszystkich, ale po spełnieniu szeregu wytycznych. Taka ławka, która bardzo szybko stała się powodem żartów, znajdowała się także w Rzeszowie. Konstrukcje zlokalizowane w miastach wojewódzkich zaczęły znikać w listopadzie. Teraz w jej miejscu pojawiła się tabliczka.
Polecany artykuł:
Ławka patriotyczna upamiętniona
Ławki już nie ma, ale pamięć o niej pozostała. Pewnej grupie osób ławka patriotyczna tak bardzo zapadła w pamięć, że postanowiła ją upamiętnić. Jak możemy przeczytać na profilu facebookowym rzeszowskiego oddziału Platformy Obywatelskiej, są za to odpowiedzialni młodzi przedstawiciele tej partii. Spacerując po rzeszowskich Bulwarach, możemy napotkać na „tabliczkę ku pamięci ławki patriotycznej” opatrzoną w miniaturę konturu ławki. Twórcy tablicy zawarli na niej szczegółowe dane, jak pieniądze wydane na nietrafiony pomysł mogłyby zostać pożytecznie wykorzystane.
Kost całego rządowego przedsięwzięcia wyniósł 6 mln 700 tysięcy złotych, wliczając promocję i koszty likwidacji. Za przybliżoną kwotę można:- sfinansować etat dla 75 psychologów w szkołach w skali roku;- wyleczyć sepsę u 165 pacjentów;- oświetlić w Ukrainie 840 domów, zaopatrując je w agregaty prądotwórcze;- uwłaszczyć dwóch obecnych ministrów w wille. Za 6 mln 700 tys. złotych z podatków można sfinansować również 3500 emerytur, 13 karetek, 13 400 świadczeń 500 plus. Powyższe porównania prezentują realną wartość, natomiast ławeczki zniknęły nie przynosząc nikomu żadnych korzyści.
Na dole tablicy znajduje się także parafraza słów z legendarnej polskiej komedii w reżyserii Stanisława Barei „Miś”. "Oto była ławeczka na miarę naszych możliwości".