500 zł

i

Autor: NBP

Twoje finanse

Państwo sprawdzi, na co wydasz 800 plus. Kara jest dotkliwa

2023-05-19 10:26

Świadczenie 500 plus od 1 stycznia 2024 roku zamieni się w 800 plus. To odzew na wielokrotne apele o waloryzację sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że rząd może przyjrzeć się temu, jak Polacy wydają ofiarowanego im pieniądze. Szczególnie, gdy istnieje podejrzenie, że są marnotrawione. Jaka kara za to grozi?

Spis treści

  1. Państwo może sprawdzić na co wydasz 800 plus
  2. Źle wydajesz 800 plus? Kara jest surowa!
  3. Marnotrawisz 800 plus? Możesz nie zobaczyć pieniędzy

Państwo może sprawdzić na co wydasz 800 plus

Program „Rodzina 500+” to najpopularniejszy wśród wszystkich programów społecznych i sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Politycy tego ugrupowania wielokrotnie zaznaczali, że 500 plus, które 1 stycznia 2024 roku zamieni się w 800 plus to wyraz zaufania do obywateli. To zaufanie może wydawać się jednak pozorne. Jak się okazuje, niekoniecznie można wydawać pieniądze z programu na co żywnie nam się podoba. Istnieje prawna furtka, która umożliwia zweryfikowanie, jak i na co obywatele wydają comiesięczne wpłaty na konto. Jakie kary grożą za marnotrawstwo 800 plus?

CZYTAJ: 800 plus. Wiemy kiedy złożyć wniosek o wyższe świadczenie

Źle wydajesz 800 plus? Kara jest surowa!

800 złotych, które wszyscy rodzice dostaną od początku 2024 roku na każde swoje dziecko do 18. roku życia może być wydawane na różnorakie cele. Jednak trzeba pamiętać o tym, że państwo może przyjrzeć się temu, na co obywatele rozdysponowują comiesięczne przelewy na ich konta. W ustawie o Pomocy państwa w wychowywaniu dzieci istnieje zapis, że 500 zł (od 2024 roku 800 zł) ma pomóc w „częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych”. Co jeśli te pieniądze idą na zupełnie co innego? Jakie kary za to grożą?

W przypadku gdy osoba marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, należne świadczenie wychowawcze w całości lub w części jest przekazywane jej odpowiednio przez kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług – czytamy.

Marnotrawisz 800 plus? Możesz nie zobaczyć pieniędzy

Oznacza to, że istnieje furtka prawna do utracenia prawa do pobierania 800 plus. Aby tak się stało, potrzebna jest formalna decyzja administracyjna, która może być wydana po przeprowadzeniu odpowiedniego dochodzenia. Zaś te może być efektem np. donosu. To przyczyni się do wykonania rodzinnego wywiadu środowiskowego, które może zakończyć się negatywnie dla rodziców marnotrawiących pieniądze od państwa. Co więcej, uniemożliwienie miejskim, lub gminnym pracownikom realizacji takiego wywiadu skutkuje automatycznym zawieszeniem wypłat.

ZOBACZ TAKŻE: W tych miastach są najdroższe mieszkania! Aktualne ceny na rynku pierwotnym i wtórnym

Mentzen o 800 plus. Jednoznaczne słowa