Paniaga w stylu amerykańskim
W roku 2019 była to Chorwacja i partnerstwo z miastem Split, z którym umowę o współpracy Rzeszów podpisał jeszcze w 2019 roku. Tym razem stolica Podkarpacia podczas Paniagi stawia na styl amerykański. Wszystko to za sprawą podpisanej jeszcze w czerwcu 1975 roku umowy partnerskiej z amerykańskim Buffalo. Tą zawarli Burmistrz Buffalo Stanley`a Makowski i Prezydent Rzeszowa Edwarda Bilut. Odnowili ją później w 1991 roku James D. Griffin i Prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski.
Miasto na tę okoliczność przygotowuje mnóstwo atrakcji. Co roku można skosztować tradycyjnych potraw z danych kultur. Czy tym razem będą to burgery? A może masło orzechowe? Tego jeszcze nie wiadomo. Pewne jest już jednak to, kto będzie zabawiał nas na Rynku.
Gangsterski klimat w Rzeszowie
3 maja o 19.00 zaplanowano już koncert "Hommage a Blues Brothers". Czekają urok tanich drani, oldskulowy styl nie do podrobienia, niewyczerpana energia i zaraźliwy optymizm, którego tytułowym braciom nie brakuje, choć wciąż pakują się w tarapaty – oto tajemnica sukcesu Blues Brothers. Duet debiutował w amerykańskim programie komediowym Saturday Night Live, ale popularność na całym świecie zyskał dzięki filmowi z 1980 r. – komedii muzycznej z plejadą gwiazd (takich jak Aretha Franklin, Steven Spielberg czy Ray Charles), pełnej samochodowych kraks, widowiskowych scen tanecznych, a przede wszystkim niesamowitej muzyki.
Ten wyjątkowy gangsterski klimat zapewnią Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski wraz z Jolantą Szczepaniak i muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Zamachowski szerokiej publiczności znany jest jako aktor, był wielokrotnie doceniany i nagradzany za talent wokalny. Piosenkarz Maciej Miecznikowski poczuciem humoru i dystansem do świata i samego siebie dorównuje braciom Blues. Jolanta Szczepaniak jest prawdziwą osobowością polskiego jazzu i soulu. Doborowa obsada i skrząca się radością muzyka gwarantują, że po koncercie będziemy nucić bluesowe przeboje przez wiele dni, a dobry humor pozostanie z nami na długo.
Pierwsza Paniaga w 2003 roku
Przypomnijmy, po raz pierwszy święto ulicy 3-go Maja rzeszowianie obchodzili w 2003 roku. Od tamtej pory regularnie co roku przygotowywane są różnorodne atrakcje: kulturalne, rozrywkowe i muzyczne. Tradycyjnie też odbywa się Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych. Zaś całość obchodów zaczyna uroczysty korowód, z prezydentem na w pierwszej parze.