Rzeszowski deptak 3-go Maja jest najstarszym traktem w mieście. Ulica powstała po nadaniu praw miejskich, czyli w 1354 roku. Zwana była najpierw ulicą Zamkową, później Pijarską, a następnie Pańską, w gwarze jednak utarła się jako Paniaga. Od 2003 roku rzeszowski deptak obchodzi swoje święto, które w mieście fetowane jest licznymi atrakcjami dla mieszkańców. Co roku - w innym stylu. W tym roku, Rzeszów stawia na kulturę amerykańską.
Paniaga 2022: Co w programie?
- Mocne amerykańskie akcenty pojawią się już podczas uroczystej parady, która wystartuje w samo południe. Korowód z sobowtórami postaci z amerykańskiej popkultury, motocyklami Harley Davidson, Elvisem Presleyem w perłowym cadillacu, zawodnikami futbolu amerykańskiego z Rzeszów Rockets, przedstawicielami szkół tanecznych, Orkiestrą Szałamaistek i Zespołem Mażoretek Incanto z WDK i mnóstwem innych atrakcji zatrzyma się przy scenie w rejonie Fontanny Multimedialnej, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wydarzenia, a zaraz potem rozpoczną się koncerty i pokazy taneczne - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta miasta Rzeszowa.
Będzie także m.in. quiz z wiedzy o Stanach Zjednoczonych, strefa barbecue i foodtrucki. Koncert zaś dadzą Patryk Mateja i Marcin Życzyński, czyli sobowtór Elvisa Presleya, Akademia Aktorska Artysta z kolei przedstawi fragmenty amerykańskich musicali. Całość zakończy występ muzycznego projektu Hommage a’ Blues Brothers, któremu towarzyszyć będą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.
Nie zabraknie więc m.in. takich piosenek, jak: „Everybody Needs Somebody to Love”, „Jailhouse Rock” czy „Gimme Some Lovin”. Te, w czarnych okularach, kapeluszach i białych skarpetkach wykona trio w składzie: Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak.
Polecany artykuł: