Bieszczady. Otwarto nową ścieżkę przyrodniczo-historyczną "Caryńskie"
Początkowo ścieżka „Caryńskie” prowadzi od parkingu Dwernik Kamień” w Nasicznem przez teren Nadleśnictwa Lutowiska na Przełęcz Nasiczniańską w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Następnie kieruje nas przez tereny nieistniejącej wsi Caryńskie aż do Przełęczy Przysłup Caryński. Z tego miejsca możemy pójść dalej szlakiem na Połoninę Caryńską, zejść do Bereżek lub też udać się w drogę powrotną. Powstanie ścieżki to efekt współpracy Bieszczadzkiego Parku Narodowego z Nadleśnictwem Lutowiska oraz Gminą Lutowiska, która w tym roku przekazała parkowi teren dawnego cmentarza przycerkiewnego. - Dało to nam podstawę do przeprowadzenia na cmentarzu niezbędnych prac porządkowych, które będą kontynuowane w przyszłości. Na cmentarzu został również postawiony przez nas nowy krzyż – przekazują przedstawiciele Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Turyści zyskali kolejną atrakcję. Te widoki zachwycają
Wyjątkową atrakcją przyrodniczą nowej ścieżki są malownicze kaskady na potoku Caryńczyk, które można podziwiać z punktu widokowego tuż za wspomnianym cmentarzem. Możemy tam też zauważyć liczne ślady zwierząt, w tym rozlewisko bobrów, które przyciąga różne gatunki paktów, płazów i owadów. W krajobrazie dostrzeżemy też sporo śladów kilkuwiekowego użytkowania. To m.in. łanowa struktura wsi i terasowy układ pól, carynki i polany śródleśne, a także zdziczałe drzewa owocowe, jesiony, lipy czy jawory wyznaczające dawną zabudowę.
Dziś, pomimo, że już nie ma wołów na połoninach oraz nie słychać grających na trembitach pasterzy, w ramach ochrony czynnej prowadzimy wypas owiec i bydła, hamując wtórną sukcesję i pozwalając zachować pełną bioróżnorodność zbiorowisk pastwiskowych „Krainy Dolin” – czytamy na stornie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Wspomniane aspekty to tylko nieliczne walory krajobrazowe i przyrodnicze stanowiące atrakcyjność nowej ścieżki. Według planów, na wiosnę zamontowane zostaną przystanki edukacyjne oraz przewodnik. - Warto więc uwzględnić tą ścieżkę w swoich planach – dodaje BdPN.
ZOBACZ: NOWA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA OTWARTA W BIESZCZADACH