Grzejnik

i

Autor: freepik.com Oto powód, dlaczego twoje rachunki za ogrzewanie są tak wysokie.

Porady

Oto powód, dlaczego twoje rachunki za ogrzewanie są tak wysokie. Odsuń to od grzejnika, a od razu zobaczysz różnicę

2024-10-13 13:45

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią rosnące rachunki za ogrzewanie. Wiele osób zastanawia się, co robić, aby ograniczyć koszty, nie rezygnując przy tym z komfortu cieplnego w domu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niewłaściwe umeblowanie pokoju może drastycznie zwiększać nasze rachunki.

Narzekasz na zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie? Pamiętaj o tym!

Sezon grzewczy to dla wielu z nas okres wzmożonego zużycia energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Choć mamy świadomość, że koszty ogrzewania wzrastają w zimie, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre proste nawyki mogą drastycznie wpłynąć na wysokość tych opłat. Jednym z największych "winowajców" jest nieprawidłowe ustawienie mebli i przedmiotów w pobliżu grzejników. Okazuje się, że niewłaściwe rozmieszczenie elementów wyposażenia wnętrz w ich pobliżu może skutecznie ograniczyć efektywność ogrzewania, a co za tym idzie, podnieść nasze rachunki.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zasłanianie grzejników meblami – najczęściej sofą, kanapą czy dużymi fotelami. Wydaje się to być praktyczne i estetyczne, bo duże meble często są ustawiane w pobliżu okien, gdzie zazwyczaj montuje się grzejniki. Niestety, blokowanie źródła ciepła prowadzi do ograniczenia cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Zamiast ogrzewać całe wnętrze, ciepło zatrzymuje się w okolicy mebla, który działa jak izolacja. W efekcie pomieszczenie wolniej się nagrzewa, a ty instynktownie podkręcasz grzejnik, zwiększając zużycie energii.

Robisz tak? Zapłacisz dużo więcej za rachunki

Nie tylko meble mogą stanowić barierę dla ciepła. Zasłony i firany, choć pełnią istotną rolę dekoracyjną, mogą skutecznie utrudniać pracę grzejników, jeśli są nieodpowiednio rozmieszczone. Długie, ciężkie zasłony wiszące nad kaloryferami działają jak bariera dla ciepła. Zamiast rozprzestrzeniać się po pokoju, ciepło zostaje uwięzione między oknem a tkaniną. W efekcie powietrze w pomieszczeniu ogrzewa się wolniej, co zmusza grzejnik do pracy na wyższych obrotach. Aby tego uniknąć, warto zwrócić uwagę na długość zasłon – nie powinny one zasłaniać źródła ciepła. Lżejsze tkaniny lub krótsze firany pozwolą na lepszą cyrkulację powietrza i bardziej równomierne ogrzewanie pomieszczenia, co przełoży się na mniejsze zużycie energii.

Aby obniżyć rachunki za ogrzewanie, warto także zainwestować w termostat z programatorem czasowym. Dzięki niemu można dokładnie zaplanować godziny, w których ogrzewanie będzie działać z pełną mocą, a kiedy będzie obniżane, np. podczas twojej nieobecności w domu. Również regularne odpowietrzanie grzejników zwiększa ich wydajność – powietrze, które gromadzi się w grzejnikach, skutecznie obniża ich zdolność do ogrzewania pomieszczeń.

ZOBACZ: NOWA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA OTWARTA W BIESZCZADACH

Ogrzewanie domu – o co zadbać, żeby nie mieć kłopotów?
Materiał sponsorowany